Sadržaj:
- Što su sušeni datumi?
- Koje su zdravstvene prednosti jedenja suhih datulja?
- 1. Svibanj pomaže probavi
- 2. Može poboljšati kardiovaskularno zdravlje
- 3. Može pojačati energiju
- 4. Može vam pomoći u održavanju zdravlja kostiju
- 5. Može vam pomoći u suzbijanju anemije
- 6. Može poboljšati zdravlje kože
- 7. Može vam pomoći u liječenju problema s kosom
- Osušeni urmi - prehrambeni profil
- Svježe vs. Osušeni urmi
- Zaključak
- 17 izvora
Voće datulja ( Phoenixdactylifera ) hranjiva je hrana koja se nakon sušenja može uzimati svježa ili konzumirati. Poznato je da su sušeni urmi cjeloviti prirodni lijek za liječenje nekoliko bolesti. Sadrže nekoliko vitamina, minerala i antioksidansa koji pomažu u probavi, poboljšavaju kardiovaskularno zdravlje, pojačavaju energiju i rješavaju anemiju. Također možete jesti sušene datulje kako biste poboljšali svoju ljepotu. U ovom smo članku raspravljali o prehrambenom profilu suhih datulja i njegovim prednostima za kožu, kosu i zdravlje. Nastavi čitati!
Što su sušeni datumi?
Osušeni urmi izvrstan su izvor energije i sadrže mnogo vitamina i minerala. Izgledaju teško zbog niskog udjela vlage i često se koriste u indijskim kućanstvima. Osušeni urmi imaju jak okus zbog prisutnosti koncentriranih hranjivih sastojaka. Sadrže vlakna, kalcij i vitamin C koji vas održavaju zdravima i lako su dostupni u trgovinama širom svijeta.
Koje su zdravstvene prednosti jedenja suhih datulja?
1. Svibanj pomaže probavi
Osušeni urmi sadrže topiva i netopiva vlakna koja mogu povećati lučenje probavnih sokova i pojačati apsorpciju hrane. Sadrže i limenku beta-D-glu koja može potaknuti osjećaj sitosti i spriječiti prejedanje, istovremeno poboljšavajući unos hranjivih sastojaka i ublažavajući simptome probavne smetnje (1).
Poznato je kako prehrambena vlakna u suhim hurmama učinkovito liječe zatvor. Vlakna mogu održavati debelo crijevo čistim povećanjem količine fekalnih tvari i djeluju laksativno kako bi olakšali kretanje crijeva u tijelu (2).
2. Može poboljšati kardiovaskularno zdravlje
Konzumacija suhih datulja može poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sustava. Osušeni urmi imaju malo masnoća i sadrže zanemarivu količinu kolesterola (3). Poznato je da kontroliraju lipo proteine male gustoće (ili loši kolesterol) u krvotoku, poboljšavajući tako vaše zdravlje srca. Osim toga, sušeni urmi sadrže malo natrija i bogat izvor kalija, što ih čini korisnima za kontrolu krvnog tlaka (4). Dakle, oni mogu pomoći u održavanju vašeg kardiovaskularnog sustava .
3. Može pojačati energiju
Osušeni urmi bogati su prirodnim šećerom (glukoza i fruktoza) (5). Ovaj prirodni šećer pomaže u pružanju energije tijelu. Stoga vas održava fizički spremnima i zdravima za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Ovi su datumi dobar izvor ugljikohidrata i mogu pružiti veliki energetski poticaj u bilo koje doba dana (6).
4. Može vam pomoći u održavanju zdravlja kostiju
Osušeni urmi izvrstan su izvor kalcija, koji je važan element za održavanje kostiju jakim (7). Pomažu u prevenciji nedostatka kalcija, koji je vodeći uzrok osteoporoze i artritisa (8).
Neki anegdotski dokazi sugeriraju da konzumacija suhih datulja pomaže u jačanju mišića srca, maternice i cjelokupnog tijela. Trudnice bi trebale redovito jesti suhe datulje jer mogu ojačati mišiće maternice i olakšati porod. Međutim, potrebna su višegodišnja istraživanja kako bi se shvatila ova prednost suhih datulja.
5. Može vam pomoći u suzbijanju anemije
Hurme su izvrstan izvor željeza, jednog od najvitalnijih minerala u vašem tijelu (9). Željezo je glavna komponenta hemoglobina. Igra ključnu ulogu u održavanju broja krvnih stanica kao i regulaciji protoka kisika u tijelu (10). Međutim, potrebna su dugoročnija istraživanja kako bi se razumio ovaj učinak sušenih datulja na ljude.
6. Može poboljšati zdravlje kože
Osušeni urmi sadrže vitamin A (retinol), koji je koristan u održavanju zdravlja kože (11). Sprječava probijanje i promiče prirodno vlaženje, koje pomaže u hidrataciji kože. Slijedom toga, dobivate zdravu i sjajnu kožu (12). Kaže se da urme imaju antioksidativna svojstva koja pomažu u borbi protiv starenja kože (13).
Vitamini C i K koji se nalaze u sušenom voću mogu pomoći u poboljšanju kvalitete i izgleda kože, smanjenju upala i uklanjanju nekih znakova starenja, poput bora i mrlja (14), (15), (16). Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila ova prednost suhih datulja.
7. Može vam pomoći u liječenju problema s kosom
Istraživanja su ograničena s obzirom na suhe datulje i njihov učinak na kosu. Međutim, anegdotski dokazi sugeriraju da vitamini i minerali dostupni u sušenim datuljama pomažu u održavanju zdravog vlasišta, što dodatno jača korijenje kose.
Željezo, kalcij i vitamin C u sušenim hurmama mogu pridonijeti zdravoj proizvodnji kose i smanjenju upalnih stanja koja mogu uzrokovati gubitak kose i perut. Također, prisutnost vitamina B5 u datuljama može vam pomoći u hrani korijena kose koji vašu kosu čine jačom.
Sad kad znate sve o prednostima sušenih datulja, provjerimo njihov prehrambeni profil.
Osušeni urmi - prehrambeni profil
Osušeni urmi imaju jedinstveni prehrambeni profil jer su neobično kalorični. Sadrže i vitamine C i K, kalcij, vitamine B i željezo, zajedno s tragovima raznih drugih minerala i antioksidansa (17). Također sadrže sve neophodne minerale poput željeza, kalija, selena, magnezija, fosfora i bakra, bez kojih stanice vašeg tijela ne mogu obavljati svoje redovite aktivnosti.
Zbunjeni ste za koje datume se odlučiti - svježe ili sušene? Pogledajte sljedeći odjeljak da biste saznali.
Svježe vs. Osušeni urmi
Osušeni urmi imaju malu vlagu i jestivi su gotovo 5 godina ako se pravilno skladište, dok svježi urme imaju kraći rok trajanja od 8 do 10 mjeseci zbog sadržaja vlage. Osušeni urmići često se nalaze u mnogim zemljama, jer ih je lako izvesti i pohraniti. I sušeni i svježi urme možete čuvati u zamrzivaču ili hladnjaku.
Sušeni urme mogu nalikovati velikoj grožđici ili dugom uvelom grožđu. Proces dehidracije uzrokuje ovo naboravanje kože. Svježi urmi je debeljuškast i čvrst, dostupan u crvenoj i crnoj boji. Imaju manje bora nego sušeni urme.
Zaključak
Osušeni urmi snažni su sastojak hranjivih sastojaka koji pomažu u održavanju dobrog zdravlja. Oni mogu ublažiti simptome probavne smetnje, poboljšati kardiovaskularno zdravlje, povećati razinu energije i riješiti anemiju. Nadalje, ovo suho voće također poboljšava zdravlje kože i kose. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se ove koristi potvrdile. Dakle, započnite s unosom ovog voća bogatog hranjivim sastojcima kako biste uživali u njegovim blagodatima!
17 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Ghnimi, Sami i sur. "Voće datulja (Phoenix dactylifera L.): nedovoljno iskorištena hrana koja traži industrijsku valorizaciju." NFS časopis 6 (2017): 1-10.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352364616300463
- Yang, Jing i sur. "Učinak prehrambenih vlakana na zatvor: meta analiza." Svjetski časopis za gastroenterologiju: WJG 18.48 (2012): 7378.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3544045/
- Ahmed, Jasim, Fahad M. Al-Jasass i Muhammad Siddiq. "Sastav i prehrana voća datulja." Termini: znanost nakon berbe, tehnologija prerade i zdravstvene beneficije. Wiley Blackwell, Chichester (2014): 261-283.
www.researchgate.net/publication/257303571_Date_Fruit_Composition_and_Nutrition
- Al-Farsi, Mohamed i sur. "Sastav i senzorne karakteristike tri domaće sorte datulja sušenih na suncu (Phoenix dactylifera L.) uzgajanih u Omanu." Časopis za poljoprivrednu i prehrambenu kemiju 53.19 (2005): 7586-7591.
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf050578y
- KM, Farag. "Datulje (voće)." Datulje (voće) - pregled - ScienceDirect teme , 2016.
www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/dates-fruit
- Al-Farsi, Mohamed i sur. "Sastav i funkcionalne značajke datulja, sirupa i njihovih nusproizvoda." Prehrambena kemija 104.3 (2007): 943-947.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814607000143
- Al-Farsi *, Mohamed Ali i Chang Yong Lee. "Hranjiva i funkcionalna svojstva datulja: pregled." Kritički osvrti u znanosti o hrani i prehrani 48.10 (2008): 877-887.
www.researchgate.net/publication/23413061_Nutritional_and_Functional_Properties_of_Dates_A_Review
- Higgs, Jennette, Emma Derbyshire i Kathryn Styles. "Prehrana i prevencija osteoporoze za ortopeda: pristup cjelovite hrane." EFORT otvorene recenzije 2.6 (2017): 300-308.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5508855/
- Turner, Jake, Meghana Parsi i Madhu Badireddy. "Anemija." StatPearls . StatPearls Publishing, 2020.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994/
- Abbaspour, Nazanin, Richard Hurrell i Roya Kelishadi. "Pregled željeza i njegove važnosti za ljudsko zdravlje." Časopis za istraživanje medicinskih znanosti: službeni časopis Sveučilišta medicinskih znanosti Isfahan 19.2 (2014): 164.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/
- Parvin, Sultana i sur. "Nutricionistička analiza plodova datulja (Phoenix dactylifera L.) u perspektivi Bangladeša." American Journal of Life Sciences 3.4 (2015): 274-278.
www.researchgate.net/publication/279702821_Nutritional_Analysis_of_Date_Fruits_Phoenix_dactylifera_L_in_Perspective_of_Bangladesh
- Zasada, Malwina i Elżbieta Budzisz. "Retinoidi: aktivne molekule koje utječu na stvaranje strukture kože u kozmetičkim i dermatološkim tretmanima." Napredak u dermatologiji i alergologiji / Postȩpy Dermatologii i Alergologii 36.4 (2019): 392.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
- Rahmani, Arshad H. i sur. "Terapeutski učinci plodova datulja (Phoenix dactylifera) u prevenciji bolesti modulacijom protuupalnog, antioksidativnog i antitumorskog djelovanja." Međunarodni časopis za kliničku i eksperimentalnu medicinu 7.3 (2014): 483.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992385/
- Assirey, Eman Abdul Rahman. "Prehrambeni sastav plodova sorte palme od 10 datuma (Phoenix dactylifera L.) uzgajanih u Saudijskoj Arabiji." Časopis Sveučilišta Taibah za znanost 9.1 (2015): 75-79.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658365514000703
- Pullar, Juliet M., Anitra C. Carr i Margreet Vissers. "Uloge vitamina C u zdravlju kože." Nutrients 9.8 (2017): 866.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Pazyar, Nader i sur. "Učinci zacjeljivanja rana lokalnog vitamina K: randomizirano kontrolirano ispitivanje." Indijski časopis za farmakologiju 51.2 (2019): 88.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6533928/
- Vinson, Joe A. i sur. "Suho voće: izvrsni antioksidanti in vitro i in vivo." Časopis American College of Nutrition 24.1 (2005): 44-50.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2005.10719442