Sadržaj:
- Što je suhi nos?
- Kućni lijekovi za suhi nos
- 1. Kokosovo ulje
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 2. Slana otopina u spreju
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 3. Ulje vitamina E
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 4. Maslinovo ulje
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 5. Sezamovo ulje
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 6. Para
- Trebat će vam
- Što morate učiniti
- Koliko često biste to trebali raditi
- 7. Ovlaživač zraka
- 8. Sauna
- Upozorenje
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
- 12 izvora
Suh nos nije bolest ili razlog za zabrinutost, no može uzrokovati golemu nelagodu i predstavlja potencijalni zdravstveni rizik ako se na njega ne postupi. Osim što pokreće napad sinusa, može uzrokovati i mučne glavobolje koje ne jenjavaju.
Suh ili curi nos može uzrokovati nelagodu. U težim slučajevima može rezultirati problemima s vidom i smetnjama u disanju. Nos je prva obrambena crta i apsolutno je potrebno voditi brigu o njemu kako biste ostali zdravi. U nastavku je spomenuto nekoliko kućnih lijekova za uklanjanje suhoće nosa.
Što je suhi nos?
Suh nos nastaje kad se unutarnji nosni prolazi osuše. To također može uzrokovati stvaranje korica na unutarnjoj sluznici nosa (1).
Ovdje su najučinkovitiji kućni lijekovi za suhoću nosa kojima možete pokušati olakšati stanje.
Kućni lijekovi za suhi nos
1. Kokosovo ulje
Kokosovo ulje može pomoći u vlaženju kože i popuniti praznine između suhih stanica (2). Primjenom na nosnice može spriječiti isušivanje i smanjiti bol. Pazite da ne pretjerate s ovim lijekom.
Trebat će vam
Djevičansko kokosovo ulje
Što morate učiniti
U svaku nosnicu ulijte kap ili dvije kokosovog ulja.
Koliko često biste to trebali raditi
Činite to jednom dnevno.
2. Slana otopina u spreju
Fiziološka otopina ili slana voda jednostavan je kućni lijek za suh nos, a može se lako pripremiti kod kuće. Slana voda djeluje kao ovlaživač zraka i održava sluznicu nosa hidratiziranom. Pomaže u čišćenju sluzi i nadražujućih tvari u nosnom prolazu (3).
Oprez: Nemojte koristiti kuhinjsku sol jer može sadržavati druge aditive koji mogu dodatno iritirati nosnu sluznicu.
Trebat će vam
- 1 žličica čiste soli ili morske soli
- 1/2 šalice vode
- Bočica s raspršivačem
Što morate učiniti
- Pomiješajte sol s vodom i ulijte u bocu s raspršivačem.
- Sagnite glavu prema podu i nekoliko puta poprskajte slanu vodu u nosne šupljine.
- Također možete uzeti malo slane vode u dlan i udahnuti je tako da dosegne što je više moguće u šupljinama sinusa. Ispuhnite ga nakon 10 sekundi.
- Također možete kupiti prazne bočice za nos u spreju. Većina drogerija prodaje fiziološke slane sprejeve za nos bez recepta.
Koliko često biste to trebali raditi
Koristite slani sprej 3-4 puta dnevno.
3. Ulje vitamina E
Ulje vitamina E pomaže povećati hidrataciju kože i ima antioksidativna i protuupalna svojstva (4), (5). Studija pokazuje da bi alfa-tokoferol (vrsta vitamina E) mogao pomoći u liječenju peludnog alergijskog rinitisa (6). Stoga može hidratizirati nosnu sluznicu, ublažiti suhoću i ubrzati proces zacjeljivanja nosnih prolaza.
Trebat će vam
Kapsule vitamina E
Što morate učiniti
- Probušite kapsulu vitamina E.
- Nagnite glavu prema gore i u nosnice ulijte dvije do tri kapi ulja.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 2 puta dnevno.
4. Maslinovo ulje
Maslinovo ulje, poput kokosovog ulja, hidratizira kožu unutar nosnih prolaza, ublažavajući tako suhoću (7). Također ublažava iritaciju i otekline (8).
Trebat će vam
- Djevičansko maslinovo ulje
- Kapljica
Što morate učiniti
Pomoću kapaljke u nosnice ulijte nekoliko kapi maslinovog ulja.
Koliko često biste to trebali raditi
Ponavljajte to 2 puta dnevno.
5. Sezamovo ulje
Sadržaj vitamina E u sezamovom ulju veći je od sadržaja većine ostalih ulja. Izvrsna je hidratantna krema za suhu kožu. U studiji je dokazano da sezamovo ulje djeluje bolje od fiziološke otopine za navodnjavanje kako bi ublažilo suhoću nosa (9).
Trebat će vam
- Organsko sezamovo ulje
- Kapljica
Što morate učiniti
- Nagnite glavu unatrag i u svaku nosnicu ulijte kap sezamovog ulja.
- Udahnite duboko tako da ulje dospije do unutarnjih nosnih prolaza.
Koliko često biste to trebali raditi
Učinite to 2 puta dnevno.
6. Para
Suhog nosa najlakše ćete se riješiti redovitim udisanjem pare. Ovaj umirujući lijek omekšava suhu sluz u nosnim prolazima (10).
Trebat će vam
- Vruća voda
- Velika zdjela / lavor
- Veliki ručnik
Što morate učiniti
- U posudu ulijte vruću vodu.
- Pokrijte glavu ručnikom i udišite paru iz posude oko 10 minuta.
- Nakon ovoga nježno ispuhnite nos.
Koliko često biste to trebali raditi
Udahnite paru 2-4 puta dnevno.
7. Ovlaživač zraka
Suhoća u okolišu može pogoršati suhoću nosa i izazvati začepljenje. Održavanje vlage u sobi u kojoj provodite veći dio dana neophodna je u hladnim vremenskim uvjetima.
Ovlaživači zraka ili isparivači koriste se za dodavanje vlage u okolinu i mogu ublažiti simptome, poput iritacije u nosu i suhoće (11). U nedostatku ovlaživača zraka, kante napunjene vodom mogu se postaviti u blizini sustava grijanja radi stvaranja vlažnosti zraka.
8. Sauna
Tko ne voli kupku u sauni? To je jedan od najboljih načina liječenja suhoće nosa i bolnih mišića. Ako više ne volite kupku u sauni, jednostavno zagrijte kupku, dodajte joj nekoliko kapi aroma ulja i potopite u njenoj dobroti nekoliko minuta. Ne zadržavajte se dugo osim ako ne želite procuriti nos u zamjenu za suhi.
Upozorenje
Jedan od lijekova kojem ljudi često pribjegavaju radi olakšavanja suhoće nosa je korištenje vazelina. Međutim, ovaj lijek ne preporučuju liječnici. Interna primjena vazelina povezana je s vrstom upale pluća (12). Stoga se klonite ovog kućnog lijeka.
Gore navedeni bili su prilično jednostavni kućni lijekovi za suhoću nosa, zar ne? Uz ove kućne lijekove, slijedite prehranu bogatu proteinima kako biste pomogli u borbi protiv infekcije. U slučaju bilo kakvih nuspojava, prestanite koristiti određeni lijek i pokušajte s blažim. U slučaju da stanje napreduje do krvarenja i problema s disanjem, odmah se obratite svom liječniku.
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Što uzrokuje suhoću nosa?
Uobičajeni uzroci suhoće nosa kreću se od klimatizacije i dehidracije do nuspojava lijekova, poput dekongestiva i antihistaminika.
Je li suhoća nosa ozbiljan simptom?
Suh nos rezultira iritacijom nosa, svrbežom, oteklinom, piskanjem i krvarenjem iz nosa. Kada ova suhoća traje više od 10 dana, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom jer to može ukazivati na ozbiljna osnovna stanja, poput Sjogrenovog sindroma. Također, ako osjetite simptome povezane s infekcijama, poput visoke temperature, neprestanog krvarenja i letargije, odmah se obratite svom liječniku.
Koje su potencijalne komplikacije suhoće nosa?
Potencijalne komplikacije suhog nosa uključuju suhu kožu, zamagljen vid, osip na koži, piskanje i druge probleme s disanjem.
Što jesti i izbjegavati ublažavanje suhoće nosa?
- Pijte dovoljno tekućine. Iscrpljivanje tjelesnih tekućina tjelesna tkiva isušuje. Potrebno je puno vode da bi nosna tkiva djelovala učinkovito. Pijte najmanje osam do deset čaša vode dnevno.
- Ako imate vruću i začinjenu hranu ili tekuće proizvode, na primjer, pileću juhu, možete navlažiti nosnice i pružiti vam neko olakšanje.
- Smanjite unos kofeina, alkohola i soli jer su to sredstva za dehidraciju. Ako imate suh nos, izbjegavajte konzumiranje ove hrane.
- Smanjite lijekove koji povećavaju suhoću nakon savjetovanja s liječnikom. Lijekovi imaju tendenciju da dehidriraju tijelo, što često uzrokuje suhe nosne prolaze. Održavajte svoje tijelo pravilno hidratiziranim ako trebate uzimati visoku dozu lijeka zbog bilo koje postojeće bolesti.
12 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Rinitis Sicca, suhi nos i atrofični rinitis: pregled literature, Europski arhiv za oto-rino-laringologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20878413
- Randomizirano dvostruko slijepo kontrolirano ispitivanje u kojem se uspoređuje ekstra djevičansko kokosovo ulje i mineralno ulje kao hidratantna krema za blagu do umjerenu kserozu, dermatitis: kontaktni, atopijski, profesionalni, lijek, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344
- Fiziološka otopina za navodnjavanje nosa za gornja respiratorna stanja, Američka akademija obiteljskih liječnika, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2778074/
- Utjecaj vitamina E acetata na hidrataciju stratum corneum, Arzneimittel-Forschung, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9706379
- Procjena antioksidativnog kapaciteta i preventivnih učinaka topikalne emulzije i njezina kontrola na reakciju kože na UV izloženost, Farmakologija i fiziologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16145283/
- Alfa-tokoferol acetat sprej za nos u liječenju peludnog alergijskog rinitisa, Allergo Journal International, SpringerLink.
link.springer.com/article/10.1007/s40629-018-0086-7
- Učinak maslinovog i suncokretovog ulja na kožnu barijeru odraslih: implikacije na njegu kože novorođenčadi, Dječja dermatologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995032
- Molekularni mehanizmi upale. Protuupalne blagodati djevičanskog maslinovog ulja i fenolnog spoja oleokantal, trenutni farmaceutski dizajn, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21443487
- Čisto sezamovo ulje vs izotonična otopina natrijevog klorida kao liječenje suhe nosne sluznice, Arhiv za otolaringologiju - kirurgija glave i vrata, Američka nacionalna knjižnica medicine, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ 11701073
- Liječenje kroničnog sinusitisa, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279484/
- Ovlaživači i zdravlje, MedlinePlus, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
medlineplus.gov/ency/article/002104.htm
- Nije tipična upala pluća: slučaj egzogene lipoidne upale pluća, Časopis za opću internu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2219803/