Sadržaj:
- Koju hranu treba jesti dok vam je mučno?
- 1. Jabuke
- 2. Đumbir
- 3. Kokosova voda
- 4. Bujoni
- 5. Banane
- 6. Biljni čajevi
- Koju hranu trebate izbjegavati?
- 1. Kiselo voće
- 2. Masna hrana
- 3. Mlijeko (mliječni proizvodi)
- 4. Rafinirani šećer
- 5. Soda
- 6. Začinjena hrana
- 7. Alkohol
- Savjeti za kontrolu mučnine
- Zaključak
- Reference
Mučnina može biti prilično neugodna i čak uzrokovati povraćanje. Iako to samo po sebi nije bolest, to je simptom koji bi mogao biti znak osnovnog problema
Većina odraslih s vremena na vrijeme doživi mučninu. Uzrokuje ga nekoliko čimbenika, uključujući netoleranciju na hranu, alergije, bolesti crijeva, kirurški zahvat, trudnoća, liječenje raka, određeni lijekovi i hormonski poremećaji.
Jesti dok vam je mučno može biti izazov. Ključno je ostati hidratiziran i uravnotežiti elektrolite u tijelu.
Važno je i što jedete. U ovom postu dat ćemo vam popis hrane koju morate jesti / izbjegavati dok vam je mučno.
Koju hranu treba jesti dok vam je mučno?
1. Jabuke
Shutterstock
Jabuke sadrže puno vlakana i pomažu vam da se vaše tijelo brže riješi toksina. Oni također pomažu probavi (1). Na taj način mogu ubrzati crijevni tranzit i pomoći u ublažavanju mučnine.
Možete dobiti jabuku ili pripremiti sos od jabuka i tostirati.
2. Đumbir
Shutterstock
Pokazalo se da gingerol i šogaol, dvije glavne komponente đumbira, ublažavaju mučninu u bolesnika s kemoterapijom (2).
Đumbir također pomaže u ublažavanju jutarnjih mučnina koje su često povezane s trudnoćom (3).
Korijen đumbira možete žvakati ili kuhati s vodom i konzumirati.
Napomena: Svakako izbjegavajte višak đumbira tijekom ljeta jer to može dovesti do osjećaja pečenja.
3. Kokosova voda
Shutterstock
Kokosova voda igra važnu ulogu u pomaganju kod mučnine (4). Može pomoći u liječenju jutarnjih mučnina u trudnica i mučnine dojenčadi i djece povezane s dehidracijom.
Žlica soka limete s čašom kokosove vode može pomoći u ublažavanju mučnine. Iako kokosova voda ima elektrolite, sok limete može poboljšati okus.
4. Bujoni
Shutterstock
Ne volimo li juhe kad smo bolesni? Pa, postoji razlog iza toga. Vruća juha pomaže u uklanjanju mučnine uzrokovane glavoboljama i zagušenjima (5). Kad tijekom bolesti prelazite s tekuće na čvrstu hranu, juha može biti dobra opcija.
5. Banane
Shutterstock
Mučnina može otežati prehranu. Stoga je važno konzumirati hranu bogatu hranjivim sastojcima. Banane u to doba služe kao snažni obrok. Energetski su gusti, a također potiču stvaranje sluzi u sluznici želuca (6). To pomaže ublažiti želučane smetnje, uključujući mučninu.
6. Biljni čajevi
Shutterstock
Biljni čajevi, poput onih od peperminta i kamilice, pokazali su da ublažavaju mučninu kod žena koje su podvrgnute C-presjeku (7).
Iako ne postoje znanstveni dokazi koji to potkrepljuju, mnogi ljudi s mučninom smatraju da su biljni čajevi korisni u ublažavanju simptoma.
To su namirnice koje vam mogu pomoći ublažiti mučninu. No, uklanjanje pogrešne hrane jednako je važno kao i konzumiranje prave. U sljedećem smo odjeljku naveli hranu koju biste trebali izbjegavati jer može pogoršati vašu mučninu.
Koju hranu trebate izbjegavati?
1. Kiselo voće
Shutterstock
Konzumacija kiselog voća više uznemirava želudac. Stoga se odlučite za nekiselo voće (poput banana je bolja opcija.
2. Masna hrana
Čir i gastrointestinalne bolesti mogu biti vrlo neugodni za vaš probavni sustav. Ova hrana potiče plin i dovodi do loše probave.
3. Mlijeko (mliječni proizvodi)
Shutterstock
Mliječni proizvodi, uključujući mlijeko, mogu pogoršati mučninu i povraćanje (8).
4. Rafinirani šećer
Hrana bogata rafiniranim šećerom nije lako probavljiva. Mogu dovesti do žgaravice i, na kraju, mučnine (9).
5. Soda
Shutterstock
Soda ili druga gazirana pića mogu uzrokovati žgaravicu i probavne smetnje (10). Oni također sadrže puno šećera i mogu vam poremetiti želudac.
6. Začinjena hrana
Začinjena hrana može nadražiti vaš želudac i pogoršati simptome gastritisa (11). To može dovesti do mučnine.
7. Alkohol
Shutterstock
Alkohol je diuretik zbog kojeg vaš sustav gubi vodu, što može dovesti do dehidracije (12). To na kraju može uzrokovati mučninu.
Ova hrana / piće mogu pogoršati mučninu. Stoga predlažemo da ih se klonite. Osim toga, postoje i drugi načini na koje možete držati mučninu na oku.
Savjeti za kontrolu mučnine
Evo nekoliko savjeta koje možete slijediti kako biste spriječili ili liječili mučninu:
- Svakako pojedite nešto zdravo svakih 1 do 2 sata.
- Jedite i pijte polako jer će vam to pomoći da se opustite dok uživate u obroku. Također, izbjegavajte istodobno konzumiranje krutina i tekućina. Zapamtite, vaš je želudac već uznemiren, pa budite lagani.
- Izbjegavajte ležati ravno na trbuhu odmah nakon jela jer to može stvoriti pritisak na trbuh.
- Priprema hrane i određeni mirisi također mogu potaknuti mučninu. Dakle, budite oprezni s pripremama.
- Isperite usta nakon što nešto pojedete. Neugodan miris koji se zadržava u ustima također može uzrokovati mučninu.
- Izbjegavajte biti u kuhinji ili bilo kojem prostoru za kuhanje gdje različiti mirisi hrane tijekom kuhanja mogu pogoršati simptom.
Zaključak
Određena hrana dobro se podnosi dok vam je mučno. Jedite ih u malim obrocima u redovitim razmacima. Neka vaša hrana bude lagana i hidratizirani. Na taj način možete poboljšati mučninu i spriječiti njezino ponavljanje.
Što ste učinili zadnji put kad vam je bilo mučno? Imate li savjeta? Zašto ih ne podijelite s nama ostavljajući komentar u okviru ispod?
Reference
-
- "Evo 10 zabavnih činjenica o jabukama" Vlada Connecticut-a.
- „Đumbir - Mehanizam djelovanja u mučnini i povraćanju izazvanoj kemoterapijom: Pregled“ Kritični osvrti u znanosti o hrani i prehrani, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- "Koliko je rizomi đumbira siguran za smanjenje mučnine i povraćanja kod žena tijekom rane trudnoće?" Foods, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Rehidracija nakon vježbanja sa svježom mladom kokosovom vodom, ugljikohidratno-elektrolitskim napitkom i običnom vodom“ Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Učinci pijenja tople vode, hladne vode i pileće juhe na brzinu nosne sluzi i otpor nosnom protoku zraka” Chest, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Banane i mučnina” MedlinePlus, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Ispitivanje učinkovitosti arome terapije nanom na mučninu kod žena nakon C-presjeka”, časopis za holističku njegu, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Upute o mučnini, povraćanju i proljevu“ Državno sveučilište Youngstown.
- "Uvod: Što jesti kad ne možete jesti" Globalni napredak u zdravstvu i medicini, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Oslobađanje od uobičajenih problema u trudnoći“, Missouri, Ministarstvo zdravstva i usluga za starije osobe.
- „Osjećaji crijeva u vezi s gastritisom“ Nacionalni institut za zdravlje.
- “Mamurluk” Stanfordski ured za alkoholnu politiku i obrazovanje.