Sadržaj:
- Što sadrži dijetalna soda?
- 8 načina na koji vas dijetna soda čini prekomjernom težinom i nezdravom
- Dijeta soda alternative
- Reference
Što sadrži dijetalna soda?
Shutterstock
Da biste razumjeli zašto je dijetna soda štetna za vaše zdravlje i zašto uzrokuje debljanje, morate znati što sadrži. Evo popisa sastojaka:
- Gazirana voda
- Aspartam
- Karamel boja
- Fosforna kiselina
- Prirodni okusi
Ovi se sastojci mogu činiti bezazlenima, ali mogu vam pridonijeti debljanju tijekom određenog razdoblja. Evo načina na koje dijeta soda uzrokuje debljanje.
8 načina na koji vas dijetna soda čini prekomjernom težinom i nezdravom
Shutterstock
Dijetalna soda može vas na više načina udebljati. Krenimo od sastojaka, a zatim razgovaramo o drugim čimbenicima koji dijetnu soda čine napitkom s potencijalnim debljanjem.
- Dijetalna soda sadrži gaziranu vodu - prema Monici Reinagel MS, LD / N, gazirana voda izlučuje kalcij iz kostiju (1). A to može uzrokovati nedostatak kalcija i osteoporozu. Nedostatak kalcija usko je povezan s pretilošću, upalama u tijelu, kardiovaskularnim bolestima i dijabetesom tipa 2 (2).
- Aspartam možda nije ono što izgleda - jezivo, zar ne? Ali to je istina! Aspartam sadrži dvije aminokiseline (jedinicu proteina), aspartat i fenilalanin, i ima 4 kalorije po gramu. Otprilike je 200 puta slađi od saharoze, ali budući da se konzumira u ograničenim količinama, potrošnja kalorija je mala (3). Međutim, na naljepnici dijetetske sode, količina upotrijebljenog aspartama nije navedena - i to je razlog za zabrinutost. Zar ne mislite tako?
- Prave boje karamelne boje - Prema riječima mega soda tvrtke, karamela boja "nastaje postupkom koji uključuje zagrijavanje šećera od kukuruza ili trske i drugih ugljikohidrata da bi se postigla željena boja." Kukuruz, trska, šećer i drugi izvori ugljikohidrata (loši ugljikohidrati) hrana su koju želite izbjegavati ako pokušavate smršavjeti. Problem nije u konzumiranju jedne dijetne sode jednom tjedno ili tri puta mjesečno. Uživamo u dijetnoj sode, razmišljajući samo iz perspektive kalorija. Štoviše, karamelna boja može biti snažna kancerogena tvar i zahtijeva strože propise (4).
- Fosforna kiselina dodaje više od samog okusa - prema Coca-Coli, „Fosforna kiselina koristi se u određenim bezalkoholnim pićima, uključujući Coca-Colu, kako bi napitku dodala prozirnost. Fosforna kiselina sadrži fosfor, jedan od osnovnih elemenata prirode i esencijalnu hranjivu tvar. Fosfor je glavna komponenta kostiju. ”Studija je potvrdila da fosforna kiselina uzrokuje eroziju zubne cakline (5). Mnoga znanstvena istraživanja sugeriraju da fosforna kiselina također može potaknuti stvaranje kamenaca u bubrezima (6), (7).
- Prirodni okusi možda nisu toliko prirodni - prirodni okusi potječu od prirodne hrane. Ali, prema Alexandri Caspero, RD, "Stotine kemikalija mogu se upotrijebiti za oponašanje okusa prirodnih okusa - tako da prirodni okusi mogu biti bilo što." Dakle, ne možete zapravo reći što vam ulazi u kolu u ime Prirodnih okusa.
- Povećava proizvodnju inzulina - inzulin proizvode beta stanice gušterače. Prenosi molekule glukoze iz krvotoka u stanice, gdje se glukoza pretvara u energiju u obliku ATP-a. Kada pijete kolu, umjetno zaslađivač mozak potiče na mozak da signalizira beta stanicama da luče inzulin (8). Ali nema dovoljno molekula glukoze da se prebace u stanice. To zbunjuje mozak i s vremenom vaše tijelo počinje razvijati metabolički sindrom.
- Za tim žudite - Kad redovito konzumirate dijetnu soda koja sadrži umjetna bojila i arome, teže ćete za tim više žudjeti. Postupno će to postati dio vašeg načina života i tada će se zdravstveni problemi početi uvlačiti.
- Budale koje više konzumirate - Dakle, imali ste dvije gazirane gazirane sode - tehnički 0 kalorija. Dobre vijesti! Sada možete pojesti krafnu za kojom ste žudjeli ili vrećicu čipsa koji se osjeća usamljeno od prošlog tjedna! Pa, žao mi je što vam kažem, ovdje vas zavarava dijetna soda. Prevare vas da unesete više kalorija čineći da razmišljate samo iz ugla kalorija. Također morate razmišljati s nutricionističkog gledišta - a dijetalna soda ima nutritivnu vrijednost 0. Jasno je da soda ili dijetalna soda ni na koji način nisu zdrave za vas u neograničenim količinama. Redovito pijenje sode s dijetom može predstavljati ozbiljnu opasnost za vaše zdravlje. A ako zaista volite piti sodu i ne možete je u tren izbaciti iz svoje svakodnevice, možete isprobati sljedeće alternative.
Dijeta soda alternative
Shutterstock
- Pomiješajte sok od nara ili bobičastog voća s gaziranom vodom.
- Ispijte ledeni čaj ili hladnu kavu.
- Zeleni čaj i matcha zeleni čaj s bademovim mlijekom također mogu biti izvrsna zamjena za kavu.
- Pijte vodu s kriškama krastavca, đumbira i limete.
- U čaj ili vodu dodajte metvicu i ostalo bilje.
- U čašu vode dodajte četiri kocke leda.
- Svježe prešani sok stavite u hladnjak i dodajte prstohvat himalajske ružičaste soli prije pijenja.
Nije teško pronaći alternative dijetalnoj sode koje sadrže dobru količinu mikroelemenata. Ove alternative imaju dobar okus i ne štete vašem tijelu.
Da zaključimo, svaka vrsta ovisnosti nije dobra za vaše zdravlje. Redovita konzumacija sode s dijetom može tijekom određenog razdoblja dovesti do različitih bolesti. Dakle, ili smanjite konzumaciju sode u prehrani i pogledajte druge mogućnosti ili je uopće izbjegavajte. Također možete ići na detoksikacijsku dijetu koja će vam pomoći da se vratite na pravi put. Samo naprijed i promijenite svoj život danas! Živjeli!
Reference
1. "Je li gazirana voda loša za vas?" Scientific American
2. "Kalcij i vitamin D kod pretilosti i srodnih kroničnih bolesti." Američka nacionalna medicinska knjižnica
3. "Udebljajte se" dijetom? " Umjetna sladila i neurobiologija želje za šećerom ”Američka nacionalna medicinska knjižnica
4.“ Boja karamele u bezalkoholnim pićima i izloženost 4-metilimidazolu: kvantitativna procjena rizika ”Američka nacionalna medicinska knjižnica
5.“ Pop-Cola kiseline i erozija zuba: In vitro, in vivo, elektronsko-mikroskopsko i kliničko izvješće "Američka nacionalna medicinska knjižnica
6." Gazirana pića i kronična bolest bubrega "Američka nacionalna medicinska knjižnica
7." Soda i druga pića i rizik od bubrežnih kamenaca "SAD Nacionalna medicinska knjižnica
8. “Gutanje dijetne sode prije opterećenja glukozom povećava glukagon-sličan peptid-1” Američka nacionalna medicinska knjižnica