Sadržaj:
- Ulje češnjaka: podrijetlo i važnost
- 10 blagodati ulja od češnjaka za zdravlje i dobrobit
- 1. Može potaknuti rast kose i promovirati snagu
- 2. Učinkovit lijek za kožne bolesti i rane
- 3. Svibanj promiče zdravlje srca
- 4. Može izliječiti gljivične infekcije i bolesti
- 5. Može imati učinke na jačanje imuniteta i protuupalno
- 6. Može spriječiti neurodegenerativne bolesti i poboljšati zdravlje mozga
- 7. Svibanj smiri bolove u ustima i rane u ustima
- 8. Može eliminirati patogene enteričke (crijevne) crijeve
- 9. Svibanj posjeduje protuvirusne aktivnosti
- 10. Može imati insekticidna i akaricidna svojstva
- Dali si znao?
- Ima li ulje češnjaka nuspojave?
- Kako koristiti ulje od češnjaka? Koliko se preporučuje?
Prije pojave moderne medicine, naši su se preci oslanjali na čudesa prirode kako bi ostali zdravi. Jedan od najpopularnijih tradicionalnih lijekova je češnjak.
Češnjak ( Allium satvium ) srodnik je porodice luka i jedna je od najčešće korištenih namirnica i aroma širom svijeta. Češnjak je poznat po svojoj izvanrednoj sposobnosti u borbi protiv brojnih bolesti.
U malim razmjerima ulje od češnjaka dobiva se drobljenjem i namakanjem režnja češnjaka u biljnom ulju. Za velike pripreme proizvodi se destilacijom vodenom parom. Kao i izvor, ulje od češnjaka također ima visoku terapeutsku vrijednost i može pomoći rastu kose, poboljšati zdravlje srca i liječiti određene bolesti kože.
Da biste saznali više o zdravstvenim blagodatima ulja češnjaka i načinima njegove upotrebe, nastavite se pomicati!
Ulje češnjaka: podrijetlo i važnost
Češnjak (Allium sativum L.) potječe iz Srednje Azije. Njegova biljka koristi se kao aroma i tradicionalna medicina od pamtivijeka. Poznat je ne samo po svom okusu već i po probavnim svojstvima (1).
Češnjak se koristi kao diuretik, diaforetik, ekspektorans i stimulans. Biljka se u drevnoj medicini koristila za liječenje tuberkuloze, kašlja i prehlade. Ekstrakti češnjaka pokazali su i antibakterijsko i protugljivično djelovanje širokog spektra (1).
U ovom ćemo se članku usredotočiti na ulje češnjaka. Esencijalna ulja češnjaka sadrže velike količine spojeva koji sadrže sumpor. Ljekovita svojstva češnjaka pripisuju se obilju spojeva koji sadrže sumpor (1).
Uz to, ulje češnjaka poznato je po svojim protugljivičnim, antibakterijskim, antiparazitskim, antivirusnim i insekticidnim svojstvima (1).
U sljedećem odjeljku pogledajte popis zdravstvenih blagodati koje možete dobiti od ovog ulja.
10 blagodati ulja od češnjaka za zdravlje i dobrobit
Od čišćenja kronične upale uha do jačanja imuniteta, ulje češnjaka nudi brojne prednosti. Može kontrolirati hipertenziju i ublažiti zubobolju. U nastavku saznajte kako i zašto.
1. Može potaknuti rast kose i promovirati snagu
Alopecija ili gubitak kose mogu se pojaviti iz više razloga. Genetske tendencije, pokretači okoline, izloženost kemikalijama, lijekovima, oksidativni stres i dugotrajne bolesti samo su neki od njih.
Jedan od pokretača alopecije koji se može ispraviti jest prehrambeni nedostatak (2).
Minerali poput cinka, kalcija, željeza, bakra, kroma, joda i magnezija neophodni su za izgradnju vlakana kose. Biotin, vitamin B (folna kiselina, piridoksin i pantotenska kiselina), vitamin A i vitamin E održavaju zdravlje vlasišta i korijena (2).
Dodavanje ih prehrani najlakši je način za poticanje rasta kose. Mahune špinata, brokule i češnjaka bogate su ovim mikroelementima. Dakle, jedenje češnjaka ili nanošenje ulja od češnjaka može spriječiti gubitak kose (2), (3).
Aromaterapija uljem češnjaka također je dobra opcija. Može poboljšati cirkulaciju krvi u vlasištu. Zbog svog fitokemijskog sastava, ulje češnjaka djeluje i antibakterijski. Možete ga nanijeti izravno na vlasište ili zdrobiti nekoliko mahuna češnjaka i pomiješati ih s jogurtom kako biste koristili kao masku (3).
2. Učinkovit lijek za kožne bolesti i rane
Ulje i ekstrakti češnjaka imaju protuupalna, antibakterijska, fibrinolitička i zacjeljujuća svojstva koja ga mogu učiniti zamjenom za klasične antibiotike i antiseptike (4).
Primjena ulja češnjaka ženkama štakora smanjila je postoperativnu upalu. Spojevi koji sadrže sumpor u ekstraktima češnjaka ubrzavaju stvaranje novog tkiva i aktiviraju opskrbu krvlju otvorenih rana (5).
Ekstrakti češnjaka također su učinkoviti u liječenju različitih stanja kože poput atopijskog dermatitisa, akni, psorijaze, gljivičnih infekcija, ožiljaka, bora i drugih znakova starenja (5).
3. Svibanj promiče zdravlje srca
Utvrđeno je da ulje češnjaka smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Njegova aktivna komponenta, dialil disulfid, odgovorna je za njegovo anti-aterosklerotsko djelovanje. Povećava fibrinolitičku aktivnost (sprječava stvaranje krvnih ugrušaka) u bolesnika i zdravih osoba (6).
Agregacija trombocita jedan je od prvih koraka u stvaranju krvnih ugrušaka. Kada se ti ugrušci pojave u vašim koronarnim ili cerebralnim arterijama, to može dovesti do infarkta miokarda ili ishemijskog moždanog udara. Dijeta bogata češnjakom može spriječiti nakupljanje trombocita ili trombozu (7).
Ulje češnjaka također povećava elastičnost krvnih žila i cirkulaciju. Stoga može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti (KVB) (6), (8).
4. Može izliječiti gljivične infekcije i bolesti
Eksperimentalne studije pokazale su da ulje češnjaka ima izvrsno protugljivično djelovanje. Inhibira rast gljivičnih vrsta poput Candida albicans i Penicillium funiculosum (9).
Ulje češnjaka može prodrijeti kroz membrane gljivičnih organela. Mikroskopska promatranja otkrila su da ulje češnjaka oštećuje gljivične mitohondrije i vakuole. Izmjenjuje ekspresiju određenih esencijalnih gena koji su uključeni u osnovne regulatorne funkcije i patogenost gljivica (9).
Ulje češnjaka i druge formulacije češnjaka mogu se koristiti za liječenje kandidijaze. Druge gljivične bolesti, poput tinea pedis (infekcija stopala), površinske mikoze (infekcija kože) i otomikoza (infekcija uha), također se mogu riješiti ovim uljem ili ekstraktom (9), (5), (10).
5. Može imati učinke na jačanje imuniteta i protuupalno
Ulje češnjaka i drugi derivati češnjaka pokazuju protuupalno i imunomodulatorno djelovanje. Može suzbiti proizvodnju proupalnih staničnih glasnika poput dušičnog oksida (NO), prostaglandina i interleukina. Njegovi sumporni spojevi djeluju na stanice imunološkog sustava koje potiču proizvodnju takvih molekula (11).
Arahidonska kiselina je preteča nekoliko protuupalnih spojeva, poput prostaglandina. Ulje češnjaka dokazano je snažan inhibitor arahidonske kiseline. Također može inhibirati enzime koji sudjeluju u sintezi prostaglandina i drugih eikozanoida (11).
Studije na životinjama dokazale su imunomodulatorne učinke ulja češnjaka. Tretman ovim uljem navodno pomiče ravnotežu Th1 i Th2 stanica prema Th2 stanicama.
Dok su stanice Th1 odgovorne za proizvodnju upalnih spojeva, stanice Th2 pokreću imunološki odgovor (humoralni ili tjelesni) kako bi prigušili upalu. Ovaj korak uključuje protutijela i određene stanice i dovodi do protuupalnog učinka (11).
6. Može spriječiti neurodegenerativne bolesti i poboljšati zdravlje mozga
Destilirano ulje češnjaka sadrži različite sumporne spojeve, poput dialil disulfida (DADS) i dialil trisulfida (DAT). Ovi organski spojevi sprečavaju oksidaciju i nakupljanje kolesterola (12).
Peroksidacija lipida jedan je od kritičnih čimbenika starenja. Višak kolesterola / lipida može se oksidirati i stvoriti amiloidne plakove ili ugruške u mozgu, srcu i krvotoku (12).
Amiloidni plakovi mogu suziti krvne žile i uzrokovati stvaranje krvnih ugrušaka, što u konačnici može prouzročiti degeneraciju neurona. Brza smrt neuronskih stanica dovodi do gubitka pamćenja ili demencije. U kasnijim fazama može dovesti do Alzheimerove bolesti (AD), vaskularne demencije i ateroskleroze (12).
7. Svibanj smiri bolove u ustima i rane u ustima
Češnjak se obično koristi kao začin zbog svojih ljekovitih svojstava. Žvakanje mahuna češnjaka oslobađa esencijalna ulja i fitokemikalije u usnu šupljinu. Ti aktivni elementi mogu zaliječiti čireve u ustima, čireve na usnoj šupljini, upaljene desni i zubobolju (13).
Češnjak ima antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva širokog spektra. Izravno nanošenje paste od lukovice češnjaka na zahvaćene zube može ublažiti gingivitis (13).
Također može spriječiti stvaranje zubnih naslaga inhibicijom oralnih bakterija (Streptococcus mutans, S. sanguis, S. Salivarius, Pseudomonas aeruginosa i Lactobacillus spp.) (13).
8. Može eliminirati patogene enteričke (crijevne) crijeve
Ulje češnjaka pokazuje antimikrobno djelovanje širokog spektra protiv patogena u crijevima. Također može inhibirati enteričke bakterije koje uzrokuju trovanje hranom (14).
Alicin i drugi organosumporni spojevi koji se nalaze u ovom ulju identificirani su kao aktivni sastojci koji pokazuju inhibicijske učinke na Helicobacter pylori - crijevne patogene koji uzrokuju rak želuca i nekoliko gastrointestinalnih (GI) poremećaja (14).
Međutim, antimikrobno djelovanje može se smanjiti u kiselom crijevnom okolišu. To je vjerojatno razlog zašto ovo svojstvo ulja češnjaka nije dobro istraženo ili dokumentirano (14).
9. Svibanj posjeduje protuvirusne aktivnosti
Ekstrakti češnjaka pokazuju antivirusno djelovanje. Ljudski citomegalo virus (HCMV), virus gripe B, virus herpes simplex tip 1, virus herpes simplex tip 2, virus parainfluence tip 3, virus cjepiva, virus vezikularnog stomatitisa i humani rinovirus tip 2 nekoliko je virusa koji su osjetljivi na ove ekstrakte (15).
Eksperimenti su također dokazali da dodaci koji sadrže alicin mogu spriječiti napadaje prehlade. Ajoene, alicin i allitridin nekoliko su antivirusnih spojeva koji se nalaze u ekstraktima češnjaka.
Pojačavaju aktivnost NK-stanica (prirodnih stanica ubojica). Te stanice imunološkog sustava uništavaju stanice zaražene virusom (15).
Fitokemikalije češnjaka također inaktiviraju kritične virusne gene i pojačavaju proizvodnju neutralizirajućih protutijela u vašoj krvi (15).
10. Može imati insekticidna i akaricidna svojstva
Ulje češnjaka identificirano je kao snažno sredstvo za odbijanje. Pokazuje učinak protiv hranjenja protiv parazita koji sisaju krv (hematofazni člankonošci). Volonteri su iskusili oko 97% zaštite od ugriza ženki pijeska (Phlebotomus papatasi) kada su lokalno nanosili ulje češnjaka na kožu (16).
U drugom eksperimentu ličinke komaraca Culex quinquefasciatus koje su bile izložene 5 ppm (dijelova na milijun, jedinica koncentracije) dialil disulfida u ulju češnjaka (100% smrtnost). Međutim, neke studije pokazuju da je ulje češnjaka neučinkovito protiv odraslih komaraca (17).
Ulje češnjaka također smanjuje plodnost (sposobnost reprodukcije) grinja. Utvrđeno je da su paukove grinje, zlatice i druge takve vrste osjetljive na ulje češnjaka. Nekoliko je studija predložilo da je ulje češnjaka bolji akaricid od ulja ružmarina, ulja jojobe ili mješavine sojinog i suncokretovog ulja (17).
Kao i drugi ekstrakti češnjaka, i ulje češnjaka može djelovati kao herbicid, nematicid, mekušac i algicid.
Iznad svega, ulje bijelog luka afirmirano je od strane američke FDA (18) općenito prepoznatog kao sigurno (GRAS) kao sastojka hrane, začina ili arome.
Ukratko, za kuhanje možete koristiti ulje češnjaka. Može raditi kao regenerator za kožu, tonik za kosu, antivirusno i antibakterijsko sredstvo i pesticid.
Dali si znao?
Izvor mirisa češnjaka rezultat je pretvorbe fitokemijskog alinina u alicin.
Ovu konverziju dovodi enzim alinaza. Ova enzimatska konverzija odvija se samo pri rezanju ili drobljenju mahuna češnjaka.
Zbog srednjeg koraka enzimske konverzije, biokemičari obično ne smatraju ulje češnjaka "esencijalnim" uljem.
Sigurno ste naišli na mnoge nuspojave češnjaka. Ima li ulje češnjaka i nuspojave? Hajde da vidimo!
Ima li ulje češnjaka nuspojave?
Iako je provedeno puno istraživanja o nuspojavama češnjaka, nije napisano ili proučeno puno o nedostacima korištenja ulja od češnjaka.
Svakako ne možemo pretpostaviti da je i za nas potpuno sigurno. To je zato što ulje češnjaka u velikim dozama sadrži fitokemikalije poput alicina koje su štetne za vašu jetru (hepatotoksične) (17).
Dokazi pokazuju akutne učinke na ljudsko zdravlje koje uzrokuju ovi bioaktivni sastojci. Neki od simptoma uključuju:
- Dermatitis
- Zadah iz usta
- Astma
- Disfunkcija koagulacije
- Kardiovaskularne bolesti ili nelagoda
- Gastrointestinalna disfunkcija
- Ekcem
- Nadraživanje otvorenih rana
Konzumacija cijelih mahuna češnjaka također može izazvati štetne učinke.
Međutim, češnjak i ulje češnjaka kategorizirani su kao netoksične tvari. Nisu toksični za ljude i odbijaju meta poput ptica i insekata.
Također, Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) ne prepoznaje češnjak i ulje češnjaka kao kancerogene tvari. To ukazuje na to da svi (dobro, većina nas) možemo koristiti ulje češnjaka.
Kako ga koristiti kako ne bi izazvao štetnu reakciju? U sljedećem odjeljku saznajte preporučenu dozu ulja češnjaka i savjete za njegovu upotrebu.
Kako koristiti ulje od češnjaka? Koliko se preporučuje?
Ne postoji određeni skup ili