Sadržaj:
- Kada žgaravica počinje tijekom trudnoće?
- Što uzrokuje žgaravicu tijekom trudnoće?
- Kako spriječiti i liječiti žgaravicu tijekom trudnoće
- 1. Jedite male obroke u redovitim razmacima
- 2. Izbjegavajte okidače
- 3. Ne pijte i ne jedite zajedno
- 4. Izbjegavajte ležanje odmah nakon jela
- 5. Podignite glavu svog kreveta
- 6. Jedite nekoliko sati prije spavanja
- 7. Prestanite pušiti
- 8. Kontrolirajte svoju težinu
- 9. Nosite široku odjeću
- 10. Žvakati gumu
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Trudnoća može promijeniti vaše tijelo na više načina. Tijekom ove faze doživjet ćete mnoštvo stvari, odjednom. Jedan od čestih i problematičnih simptoma kod kojih očekuju majke je žgaravica ili probavne smetnje.
Unatoč ozbiljnosti ovog simptoma, većina trudnica nije spremna uzimati nikakve lijekove, bojeći se nuspojava povezanih s njima. Stoga, ako ste očekivana majka koja je tragala za prirodnim načinima smirivanja žgaravice tijekom trudnoće, tu smo da vam pomognemo.
Kada žgaravica počinje tijekom trudnoće?
Žgaravica je simptom refluksa kiseline koji je rezultat iritacije jednjaka ili cijevi za hranu. Ovu iritaciju pokreće želučana kiselina koja se vraća iz želuca. Žgaravica se naziva i kiselinskom probavom.
Izvještava se da gotovo 50% trudnica pokazuje ozbiljne simptome žgaravice. To je posebno očito u drugom i trećem tromjesečju trudnoće, a to je kada rastuća maternica na kraju vrši pojačani pritisak na želudac (1).
Pogledajmo sada potencijalne okidače žgaravice u trudnoći.
Što uzrokuje žgaravicu tijekom trudnoće?
Mnogi čimbenici mogu se smatrati odgovornima za izazivanje žgaravice tijekom trudnoće:
- Promjena hormonalne razine
- Hormoni trudnoće - Lučenje hormona poput progesterona povećava se tijekom trudnoće. To može pokrenuti opuštanje donjeg ezofagealnog sfinktera, koji je mišićni zid između želuca i jednjaka. To može dovesti do povratka kiseline natrag u jednjak (1).
- Povećanje maternice još je jedan čimbenik koji može potaknuti žgaravicu vršenjem pritiska na želudac i prisiljavanjem potiskivanja želučane kiseline prema gore (2).
- Prisutnost žučnih kamenaca (to se rijetko događa)
Žgaravica tijekom trudnoće može biti prilično težak zadatak. U kombinaciji sa svim ostalim promjenama koje se u ovom trenutku događaju s vašim tijelom, to će vam na kraju također naplatiti danak.
U nastavku su navedeni nevjerojatni savjeti koji vam mogu pomoći u suočavanju sa žgaravicom tijekom trudnoće bez potrebe za lijekovima.
Kako spriječiti i liječiti žgaravicu tijekom trudnoće
1. Jedite male obroke u redovitim razmacima
Umjesto uobičajena tri velika obroka dnevno, probajte uzimati nekoliko malih obroka svakih sat ili dva. Jelo malih obroka neće samo pomoći kod žgaravice, već će i olakšati nadutost i nedostatak energije (1), (3).
2. Izbjegavajte okidače
Prepoznajte hranu koja izaziva žgaravicu ili pogoršava stanje. Začinjena je začinjena, pržena i prerađena hrana koja uzrokuje žgaravicu, pa je stoga treba izbjegavati (4). Ostale namirnice za koje je poznato da potiču ovo stanje uključuju čokoladu, kofein, gazirana pića, agrume i metvicu (3).
3. Ne pijte i ne jedite zajedno
Pokušajte piti što manje tekućine dok jedete. Pijenje previše tekućine tijekom obroka može pogoršati simptome žgaravice.
4. Izbjegavajte ležanje odmah nakon jela
Nemojte ležati odmah nakon jela. Pokušajte sjediti uspravno barem nekoliko sati nakon obroka. Slouching ili ležanje odmah nakon obroka može povećati šanse za povratak želučane kiseline (5).
5. Podignite glavu svog kreveta
Pokušajte držati glavu kreveta uzdignutom. Također možete postaviti više jastuka iza ramena. To može spriječiti povratak želučane kiseline natrag dok spavate (6).
6. Jedite nekoliko sati prije spavanja
Bez obzira jeste li kod kuće ili provodite neko vrijeme vani, pobrinite se za ranu večeru. Izbjegavajte jesti večeru neposredno prije spavanja kako biste želucu probavili hranu prije nego što se prijavite za taj dan (3). Međutim, lagane zalogaje možete dobiti prije spavanja.
7. Prestanite pušiti
8. Kontrolirajte svoju težinu
Pretilost je jedan od mnogih značajnih čimbenika rizika za žgaravicu (7). Stoga je važno da tijekom trudnoće upravljate težinom i postupno se debljate. Trudnoća će vam povećati želju i apetit. Pazite da jedete umjereno. To vam neće samo pomoći da se brže vratite u formu nakon trudnoće, već će vam pomoći i kod žgaravice.
9. Nosite široku odjeću
Nošenje pripijene i neprozračne odjeće može stvoriti dodatni pritisak na ionako prenatrpan želudac, povećavajući time šanse za žgaravicu.
10. Žvakati gumu
Da, dobro ste pročitali! Jednostavno žvakanje gume oko 30 minuta nakon svakog obilnog obroka može olakšati probavu. To je zato što žvakaća guma povećava proizvodnju sline koja je pufer kiseline. To pomaže smanjiti razinu želučane kiseline u jednjaku i može pomoći u liječenju žgaravice (8).
Ovi će vam savjeti zajamčeno puno bolje osjećati. Slijeđenje ih može pomoći u upravljanju i prevenciji simptoma refluksa kiseline ili gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) tijekom trudnoće.
Nadam se da vam je post bio koristan. Ne zaboravite podijeliti svoje misli i povratne informacije s nama u odjeljku za komentare u nastavku.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Boli li žgaravica tijekom trudnoće bebu?
Ne, žgaravica vjerojatno neće naštetiti djetetu. Međutim, težina rastuće bebe na trbuhu može pojačati simptome žgaravice u posljednjim fazama trudnoće.
Može li žgaravica nagovijestiti spol?
Mnoge bajke o starim ženama kažu da žgaravica može naslutiti spol djeteta. Međutim, ovo daleko od istine.
Je li žgaravica simptom trudnoće?
Da, žgaravica može biti i simptom rane trudnoće, osim uobičajene jutarnje mučnine. Razlog tome je oslobađanje progesteronskog hormona koji opušta mišiće maternice, istiskujući mišiće želuca i uzrokujući simptome žgaravice.
Je li žgaravica u ranoj trudnoći znak blizanaca?
Teški simptomi žgaravice mogu ukazivati na blizance zbog povišenog pritiska koji fetusi vrše na želudac. Međutim, to nije nužno rani znak očekivanja blizanaca. Očekivane žene koje nose blizance imaju teže simptome žgaravice u usporedbi s onima koje nose samo dijete.
Koje lijekove mogu uzimati protiv žgaravice tijekom trudnoće?
Neki antacidi koji se mogu kupiti bez recepta i koji mogu pomoći kod simptoma žgaravice uključuju tumore, rolaide i maalox. Izbjegavajte antacide koji sadrže visoku razinu natrija i magnezija jer natrij može dovesti do nakupljanja tekućine u tkivima, dok magnezij može komunicirati s kontrakcijama u kasnijim fazama. Posavjetujte se sa svojim liječnikom kako biste pronašli najbolje lijekove za žgaravicu.
Nagovještava li žgaravica tijekom trudnoće dlakavu bebu?
Iako ovo možda zvuči narodski, doista je istina. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Birth, postoji povezanost između ozbiljnosti žgaravice tijekom trudnoće i volumena novorođene kose (9).
Javlja li se GERB tijekom trudnoće?
Mnoge trudnice pokazuju simptome GERB-a, posebno žgaravicu. To je prilično često i rezultat je povećanog pritiska na želudac zbog lučenja hormona progesterona.
Kada posjetiti liječnika zbog žgaravice tijekom trudnoće?
Ako se simptomi žgaravice ne poboljšaju unatoč promjenama prehrane i načina života ili ako postanu ozbiljniji, možete posjetiti liječnika. Tada će vam liječnik propisati lijekove koje je sigurno uzimati tijekom trudnoće.
Reference
-
- “Žgaravica u trudnoći”, klinički dokazi, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Intervencije za žgaravicu u trudnoći” Cochraneova baza sustavnih pregleda, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a.
- „Čimbenici rizika za gastroezofagealnu refluksnu bolest: uloga prehrane“ Przegla̜d Gastroenterologiczny, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Zdravstveni savjeti za trudnice” Nacionalni institut za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti, američko Ministarstvo zdravstva i socijalnih usluga.
- "Učinak sna, spontanog gastroezofagealnog refluksa i obroka na pritisak gornjeg ezofagealnog sfinktera u normalnih ljudskih dobrovoljaca." Gastroenterologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- Gastroenterologija i hepatologija "Napredak u GERB-u", Američka nacionalna medicinska knjižnica
- "Pretilost je neovisni čimbenik rizika za simptome GERB-a i erozivni ezofagitis." Američki časopis za gastroenterologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Učinak žvakanja žvakaće gume bez šećera na gastroezofagealni refluks." Journal of Dental Research, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Ponovno izviđanje folklora o trudnoći: slučaj žgaravice i kose." Rođenje, Američka nacionalna medicinska knjižnica.