Sadržaj:
- Što su markice i što ih uzrokuje?
- Tretiranje ružnih žigova: načini kako minimizirati njihov izgled
- 1. Kemijski piling
- 2. Kožna punila
- 3. Dermabrazija
- 4. Mikrodermabrazija
- 5. Microneedling
- 6. Ablativno lasersko ponovno nanošenje površine
- 7. Frakcijski laser
- Postoji li neki prirodan način da se riješite pockmarkova?
- 1. Proizvodi bez recepta
- 2. Hidratantna ulja i maslaci
- 3. Masaža lica
- 4. Eterična ulja
- 4 izvora
Što je gore od buđenja s crvenim i upaljenim aknama ili zitom? Fizički ožiljak koji ostavlja za sobom. Čak i ako ne iskočite, često na vama ostavljaju udubljenja na koži koja su poznata kao tragovi.
Ne odabirete sitnice uvijek na dodir. Iza toga je nekoliko drugih uzroka. Loša vijest je da ove ožiljke ne možete izbrisati. Međutim, možete minimalizirati njihov izgled i učiniti ih manje vidljivima. U ovom smo članku istražili sve što trebate znati o tragovima i načinima kako ih liječiti. Nastavi čitati.
Što su markice i što ih uzrokuje?
iStock
Oznake su ožiljci i udubljenja koja se javljaju nakon što vam je koža oštećena zbog infekcije, upalnih ili cističnih akni ili vodenih kozica. To su često konkavne, plitke rupe, što ukazuje na dublje oštećenje dermisa. Oni čine vašu kožu neravnomjernom i mogu vas osvijestiti o svom izgledu.
Razvijate žarišta kada stanje kože utječe na dublje slojeve dermisa. Vaša se koža počinje zacjeljivati prekrivajući ranu kolagenom. Dodatni kolagen često stvara ožiljak na mjestu rane, čineći ga uočljivijim od ostatka kože.
Branje i iskakanje prištića i akni jedan je od uzroka ožiljaka. Međutim, to nije jedini razlog za dobivanje pockmarkova. Nekoliko drugih uzroka može uzrokovati mrlje na koži, kao što su:
- Zarazne bolesti
Zarazne bolesti, poput vodenih kozica i malih boginja, uzrokuju žuljeve i povišene kvržice na koži. Te kvrge svrbe kad počnu zacjeljivati. Kad ogrebete žuljeve prije nego što potpuno zacijele, dobit ćete tragove.
- Ostale infekcije kože
Infekcije kože uzrokovane bakterijama, poput Streptococcus ili Staphylococcus (uzrokujući stafilokočnu infekciju), također mogu ostaviti ožiljke ili tragove. Te se infekcije često javljaju u folikulu dlake i dobivate bolno vrenje.
Bilo koji nedavni rez na koži također se može zaraziti tim bakterijama. To utječe na slojeve kože i ostavlja ožiljak ili trag.
Nemoguće se riješiti tragova. Međutim, dostupne su mogućnosti liječenja kako bi se njihov izgled sveo na najmanju moguću mjeru i učinilo da vaša koža izgleda glađe nego prije.
Zapamtite, ovi tretmani daju različite rezultate ovisno o tipu kože i dubini ožiljaka koje imate. Također, ne mogu svi tipovi kože tolerirati sve tretmane. Prethodno se posavjetujte s liječnikom kako biste odlučili koja vrsta liječenja odgovara vama.
Tretiranje ružnih žigova: načini kako minimizirati njihov izgled
iStock
1. Kemijski piling
Od smanjenja ožiljaka do smanjenja pojave bora, kemijski piling koristi se u razne njege kože i kozmetičke svrhe. Ovisno o vašim ožiljcima i tragovima, dermatolog može predložiti postupak kemijskog pilinga.
U ovom se postupku na zahvaćeno područje nanosi sloj kožne kiseline. Korištene kiseline uključuju salicilnu kiselinu, glikolnu kiselinu, trikloroctenu kiselinu ili TCA i piruvičnu kiselinu.
Kemijski pilinzi najbolje djeluju na ožiljke na ravnoj površini. Morate ih redovito koristiti kako biste postigli najbolje rezultate.
Neke od nuspojava kemijskog pilinga uključuju:
- Osjećaj žarenja
- Svrbež
- Crvenilo kože
2. Kožna punila
Oni najbolje rade za duboke tragove. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, ta punila mogu nakupljati depresivne ožiljke (1). Dermatolozi koriste pacijentovu masnoću, kolagen ili bilo koju drugu tvar za popunjavanje ožiljaka.
Neka su punila privremena, traju između 6 mjeseci i 18 mjeseci, dok su neka trajna punila.
Punila često uzrokuju nuspojave, poput:
- Alergijske reakcije
- Iritacija kože
- Infekcija kože
3. Dermabrazija
Ovo je tretman za obnavljanje kože i daje vam slične rezultate kao i kemijski piling. U ovom postupku dermatolog koristi rotirajući žičani alat nalik četkici za nježno uklanjanje epiderme (gornjeg sloja) i dermisa (srednjeg sloja) vaše kože.
Struganjem gornjih slojeva vaša koža izgleda ravnomjerno i glatko. Dermabrazija je poželjnija za dublje tragove.
Međutim, ima i nuspojave poput:
- Infekcija kože
- Mrljava koža
- Velike pore
- Svježe ožiljke
4. Mikrodermabrazija
U ovom se postupku epiderma nježno pročišćava ili uklanja abrazivnim sastojcima poput aluminijskog oksida ili malih kristala bikarbonata.
Moguće nuspojave ovog liječenja uključuju:
- Manje modrice
- Crvenilo
- Svrbež
- Zatezanje kože
- Postupalna hiperpigmentacija
5. Microneedling
Taj je postupak poznat i kao indukcijska terapija kolagenom. Ovdje su otisci rupa sićušnim iglama. Vaše tijelo počinje proizvoditi više kolagena na zahvaćenom području kako bi zaliječilo rane i na kraju ispunjava tragove.
Da biste postigli maksimalne rezultate, možda ćete morati ići na naknadne tretmane kako je predložio dermatolog. Iako se ovo smatra sigurnim postupkom, nekoliko dana možete osjetiti crvenilo i iritaciju.
6. Ablativno lasersko ponovno nanošenje površine
U ovom liječenju zdravstveni radnik laserom uklanja tanke slojeve kože. Možda ćete morati podvrgnuti se liječenju nekoliko tjedana ili sesija, kako je predložio dermatolog. Međutim, rezultati mogu trajati dugo (nekoliko godina) bez ikakvih daljnjih postupaka.
Ovaj tretman može imati nekoliko nuspojava i rizika, kao što su:
- Crvenilo
- Oteklina
- Promjena boje kože
7. Frakcijski laser
U ovom se liječenju laserom koristi za sagorijevanje vanjskog sloja ožiljnog tkiva, potičući tako regeneraciju stanica. To na kraju liječi i prekriva tragove, čineći ih manje vidljivima.
Ovaj tretman također dolazi s nekoliko nuspojava, kao što su:
- Infekcija
- Promjene u boji kože
- Crvenilo
- Svrbež
- Oteklina
Postoji li neki prirodan način da se riješite pockmarkova?
iStock
1. Proizvodi bez recepta
Ovo je prva opcija kojoj većina ljudi pribjegava prije nego što prijeđe na druge lijekove. Dostupno je više opcija, od listova silikonskog gela do krema. Oni uglavnom hidratiziraju područje i pomažu u smanjenju izgleda ožiljaka.
Ovi proizvodi također pomažu smanjiti nelagodu na koži. Međutim, morate biti strpljivi i ustrajni u korištenju OTC proizvoda jer mjeseci trebaju da pokažu rezultate.
Osim krema i listova, možete isprobati kemijski piling male čvrstoće. Ovi pilinzi neće vam dati rezultate slične kemijskom pilingu koji se radi u klinici, ali kontinuiranom upotrebom mogu dati rezultate.
2. Hidratantna ulja i maslaci
Vlaženje zahvaćenog područja uljima i maslacem često pomaže u smanjenju tragova i ožiljaka. Međutim, ne dobivaju svi iste rezultate. Neki bi mogli primjetiti poboljšanje izgleda ožiljaka, dok drugi možda ne.
Štoviše, možda ste alergični na neke maslace i ulja koja mogu prouzročiti druge štetne učinke na vašu kožu. Stoga napravite test zakrpe prije nego što ih upotrijebite. Neke opcije koje možete pokušati uključuju:
- Ulje jojobe
- Kakao maslac
- Maslinovo ulje
- Ulje sjemenki šipka
- Ulje konoplje
- shea maslac
Studije su otkrile da vlaženje može biti korisno u liječenju ožiljaka (2).
3. Masaža lica
To vam neće pomoći smanjiti tragove, ali možete isprobati masažu lica zajedno s drugim tretmanima. Masaža lica stimulira mišiće, pojačava cirkulaciju i pomlađuje vašu kožu.
4. Eterična ulja
Eterična ulja lavande i tamjana mogu pomoći u zacjeljivanju rana i minimiziranju ožiljaka. Eterična ulja lavande i tamjana inhibiraju proizvodnju kolagena III, osiguravajući pravilno zacjeljivanje rana (2), (3).
Pokušajte koristiti ulja tijekom razdoblja zacjeljivanja kako biste smanjili pojavu ožiljaka ili tragova.
Vrijeme liječi sve rane, ali ne može uvijek izbrisati ožiljke. Markeri ne blijede sami od sebe i ne postoji dokazani način ili standardna metoda liječenja koji mogu jamčiti njihovo brisanje. Sve što možete učiniti je dobro njegovati svoju kožu i obratiti se dermatologu i liječiti ih kako biste minimalizirali njihov izgled.
Imate li još pitanja u vezi s tragovima? Pošaljite ih u odjeljak za komentare u nastavku, a mi ćemo vam se javiti.
4 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- OŽELJCI OD AKNI: DIJAGNOSTIKA I LIJEČENJE. Američka akademija za dermatologiju.
www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne-scars#treatment
- Ažurirane praktične smjernice za upravljanje ožiljcima: Neinvazivne i invazivne mjere.
Časopis za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku kirurgiju, ScienceDirect
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1748681514001739
- Potencijal zacjeljivanja rana ulja lavande ubrzavanjem granulacije i kontrakcije rane indukcijom TGF-β u modelu štakora. BMC komplementarna i alternativna medicina, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880962/
- Biološke aktivnosti esencijalnog ulja tamjana u kožnim fibroblastima čovjeka. Biochimie Open, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214008517300020