Sadržaj:
- Što su ožiljci od ledene brane?
- Kako se razvijaju ožiljci od ledene brane?
- Popularne mogućnosti liječenja za poboljšanje izgleda ožiljaka na ledenici
- 1. Probijanje udaraca
- 2. Kalemljenje zamjenskim udarcem ili kalemljenje
- 3. Punch Elevation
- 4. Dermoabrazija
- 5. Mikrodermabrazija
- 6. Microneedling
- 7. Kemijski piling
- 8. Lasersko ponovno nanošenje površine
- 9. TCA KRIŽ
- 10. Terapija radiofrekvencijom
- Djeluju li kućni lijekovi i ostali bezreceptni lijekovi na ožiljcima od leda?
- 2 izvora
Liječenje akni je teško. Liječenje ožiljaka od akni je teže. U usporedbi s drugim vrstama ožiljaka od akni, zacjeljivanje ožiljaka od leda teško je - zbog njihove dubine.
Liječenje ožiljaka od ledenjaka nije daleki san ili nedostižni cilj. Iako su dostupne mogućnosti profesionalnog liječenja, niti jedna od njih ne može izbrisati ove ožiljke. Mogu samo poboljšati svoj izgled i učiniti ih manje uočljivima. Pomaknite se prema dolje da biste saznali više o ožiljcima od ledene brane i načinima njihovog liječenja.
Što su ožiljci od ledene brane?
iStock
Ožiljci od leda su najčešće vrste ožiljaka od akni.
Obično imaju oblik "V" i izgledaju kao da vam je netko oštrim predmetom zakucao rupe na koži (kao što je led). Oni tvore sitne i duboke rupe na koži. Neki od njih mogu izgledati i poput proširenih pora.
Ti se ožiljci protežu mnogo dublje u dermisu, zbog čega je izazovno liječiti ih. Kako nastaju ti ožiljci? Saznajte u sljedećem odjeljku.
Kako se razvijaju ožiljci od ledene brane?
iStock
Teške akne, poput dubokih cista i papula, koje u velikoj mjeri oštećuju strukturu kože mogu prouzročiti ožiljke na brtvi leda.
Razvoj ožiljaka od leda uglavnom ovisi o dva čimbenika - prvom, kako vaša koža zarasta, i drugom, upalom. Već smo shvatili da je veća vjerojatnost da će upala ako se proširi mnogo dublje u vašu kožu razviti ožiljke. Također, branje akni prije nego što zacijeli povećava šanse za nastanak ožiljaka.
Stoga nikada ne biste smjeli brati ili istiskivati akne. Odmah ga tretirajte tako da ne ostavlja ožiljke. Međutim, ako vam se i dalje pojave ožiljci od ledenjaka, postoji nekoliko načina kako minimizirati njihov izgled, tako da vam koža izgleda glatko.
Popularne mogućnosti liječenja za poboljšanje izgleda ožiljaka na ledenici
iStock
Ovdje opisane mogućnosti liječenja provode dermatolozi koji će odrediti koja je opcija liječenja dobra za vašu kožu i ožiljke. Sve mogućnosti liječenja imaju svoje prednosti i nedostatke, a o tome možete razgovarati s liječnikom prije nego što podvrgnete postupku. Dermatolog može koristiti jednu metodu liječenja ili kombinaciju tretmana za najbolje rezultate.
1. Probijanje udaraca
Ovom se metodom kružnim alatom izrezuje ožiljak za led. Zatim se rana šiva sa svih strana. Umjesto ožiljka na ledenici stvara se novi ravni ožiljak. Umjesto dubljeg ožiljka, ova će tehnika oblikovati manje uočljiv, puno manji i linearni ožiljak (1).
2. Kalemljenje zamjenskim udarcem ili kalemljenje
Ovom se metodom ožiljak za led napuni kožom koja je uzeta s bilo kojeg drugog dijela tijela. Slična je kalemljenju kože i smatra se najboljom od svih metoda za poboljšanje izgleda ožiljaka na brijegu leda. Možda će vam trebati više zamjenskih kalemljenja (često 20 ili više) (1).
3. Punch Elevation
Ova metoda je mješavina ekscizije bušenja i cijepljenja bušilicom. U tom se procesu središte ožiljka uklanja, a zatim uzdiže tako da je samo malo podignuto i odgovara razini graničnog tkiva. Zbog toga se ožiljak čini ravnim. To se uglavnom koristi za ožiljke na boksovima. Međutim, liječnik to također može koristiti za ožiljke od ledene brane zajedno s kombinacijom drugih tehnika (2).
4. Dermoabrazija
U ovom procesu dermatolog koristi poseban abrazivni alat za uklanjanje gornjeg sloja ožiljka. Uređaj se premjesti preko vaše kože kako bi uklonio epidermu. Kako se uklanja sloj kože, ožiljci od ledenih bljesaka izgledaju plitko, s manje jamama. Morate ići na kontrolne sesije jer su rezultati privremeni.
5. Mikrodermabrazija
Poput dermoabrazije, ovo je i tretman za obnavljanje kože. U ovom procesu dermatolog koristi mali alat s dijamantnim vrhom za trljanje kože. Ovo uklanja gornji sloj kože, čineći ožiljke manje vidljivim. Često se ovaj postupak koristi zajedno s izrezivanjem udarca i drugim tretmanima za smanjenje ožiljaka.
6. Microneedling
U ovoj se metodi koristi poseban i sićušan alat za stvaranje višestrukih malih ozljeda (malih rupa) na ožiljku. To čini da koža proizvodi više kolagena za zacjeljivanje rane. Jednom kada rana zacijeli, dubina ožiljka se smanjuje. Trebat će vam više sesija da biste postigli maksimalne koristi od ovog tretmana.
7. Kemijski piling
Ova metoda djeluje uklanjanjem gornjeg sloja kože. U tu svrhu koristi se visoka koncentracija (kako određuje liječnik) kožnih kiselina. Dubinski pilinzi daju vam maksimalne rezultate. Međutim, mogu uzrokovati nuspojave, poput iritacije kože i crvenila. Iako su dostupni kemijski pilinzi kod kuće, bolje je to obaviti pod nadzorom stručnjaka za njegu kože.
8. Lasersko ponovno nanošenje površine
U ovom se postupku koriste visokofrekventni laseri za uklanjanje kože na i oko ožiljaka kako bi se potaknuo rast novih stanica kože. Proces može uključivati uporabu neablativnih i ablativnih lasera. Neablativni laseri pomažu u promicanju proizvodnje kolagena, dok ablativni laseri pomažu u uklanjanju sloja kože.
9. TCA KRIŽ
Ovo je kemijska rekonstrukcija ožiljaka na licu. Ovaj postupak koristi kiselinu koja se naziva triklorooctena kiselina (TCA). Ova kiselina je umetnuta u vaše ožiljke. Koncentracija je često visoka, negdje između 70% i 100%. Kiselina oštećuje epitelni sloj vaše kože. Kako rana zacjeljuje, vaša koža proizvodi kolagen koji je prekriva. Kao rezultat, dubina vašeg ožiljka se smanjuje.
10. Terapija radiofrekvencijom
U usporedbi s drugim metodama, ova je nova. Podrazumijeva upotrebu visokofrekventnih radio valova za zaglađivanje i zatezanje kože. Ovo smanjuje izgled vaših ožiljaka.
Iako su profesionalne metode liječenja najbolji način za poboljšanje ovih ožiljaka, mnogi se odluče isprobati domaće lijekove i topikalne masti. Ali rade li?
Djeluju li kućni lijekovi i ostali bezreceptni lijekovi na ožiljcima od leda?
iStock
Domaći lijekovi ne čine ništa kako bi umanjili ožiljke od nakupljanja leda. Čak i topikalne masti nisu toliko moćne kao profesionalni tretmani da poboljšaju izgled ovih ožiljaka i učine vašu kožu glađom.
Neki domaći lijekovi koji uključuju ulje sjemenki šipka, gel aloe vere, med, jogurt i druge uobičajene sastojke mogu pomoći u poboljšanju cjelokupne teksture vaše kože, ali ne mogu liječiti ožiljke od brtvljenja leda.
Iako domaći lijekovi i masti možda neće umanjiti ožiljke, oni mogu pomoći u održavanju vaše kože zdravom i sprječavanju mogućnosti budućih izbijanja. Ako već imate akne na licu, dobar režim njege kože osigurava da kasnije ne nastanu ožiljci.
Ožiljci od ledenjaka rezultat su ozbiljnog izbijanja akni, a profesionalni tretmani mogu ih učiniti samo manje uočljivima. Stoga je bolje spriječiti ožiljke nego kasnije liječiti stanje. Izbjegavajte opetovano branje i diranje akni. Slijedite temeljit režim njege kože i prakticirajte dobru higijenu kože kako biste spriječili buduće izbijanje i smanjili rizik od ožiljaka.
Nadamo se da vam je ovaj članak bio od pomoći. Pošaljite svoje povratne informacije i pitanja (ako postoje) u odjeljak za komentare u nastavku.
2 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Učinkoviti tretmani atrofičnih ožiljaka od akni. Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4445894/
- Učinkovitost podizanja udarca u kombinaciji s frakcijskim laserskim obnavljanjem ugljičnog dioksida u atrofičnim ožiljcima od akni na licu: Randomizirano kliničko ispitivanje podijeljenog lica. Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4601415/