Sadržaj:
- Preslica: što je to? Zašto je tako nazvano?
- Kako vam preslica može pomoći?
- Koje su prednosti preslice?
- 1. Svibanj kontrolira gubitak kose
- 2. Liječi bubrežne kamence i proljev
- 3. Jača nokte i liječi rane
- 4. Promovira zdravlje kostiju
- 5. Ima antimikrobno djelovanje
- 6. Sprječava zgrušavanje krvi
- 7. Smanjuje upalu i bol
- Koje su aktivne komponente preslice?
- Kako koristiti preslicu
- Jednostavan način pripreme čaja / infuzije od preslice
- Što trebaš
- Učinimo to!
- Koja je preporučena doza za preslicu?
Preslica se često primjećuje u blizini napuštenih parcela i ribnjaka. Izgleda poput šparoga, samo što je tanja. Preslica se koristila u tradicionalnoj medicini za liječenje lomljivih noktiju, rana, čira, prijeloma i problema s bubrezima.
Novija istraživanja potvrđuju terapeutsku važnost ove biljke. Izviješteno je da u svojim stabljikama ima obilnog silicijevog dioksida. Stoga se preslica može koristiti za promicanje zdravlja kože i kose. Bili biste šokirani kada biste saznali o vrsti blagodati koje ima ovaj čudni korov. Pomaknite se prema dolje za nevjerojatno čitanje!
Preslica: što je to? Zašto je tako nazvano?
iStock
Preslice ( Equisetum arvense ) su l njak fosili iz obitelji Equisetaceae. Oni su ostaci skupine velikih, gustih i grmolikih biljaka koje su živjele prije otprilike 350 milijuna godina (1), (2).
Konjske repove možete lako uočiti. Imaju šuplje, spojene stabljike. Te se stabljike mogu lako razbiti na dijelove, otkrivajući grube rubove bogate derivatima silicijevog dioksida.
Jedna osobina od preslice je njihova proizlazi ne čini se da su lišće (poput šparoga stabljika). Međutim, neke vrste imaju male ljuske, pa čak i cvjetove koji izlaze iz spojeva stabljike (1). Ukupni čekinjasti izgled biljci daje ime.
Preslice se obično nazivaju zmija / trava, korov kostura i lule konja. Možete ih naći kako rastu na rubovima ribnjaka, na poljima i u jarcima (razlog što su često klasificirani kao „korovi“).
To bi moglo biti pogrešno, jer su Rimljani jeli mlade izdanke preslica. Smatrali su da preslice imaju visoku hranjivu vrijednost (1). Međutim, u tijeku su suvremena istraživanja koja dokazuju njihov terapijski potencijal.
Kako vam preslica može pomoći?
Preslica je porijeklom iz tropske jugoistočne Azije. To je bio korišten u lokalnoj f OLK medicine liječiti rane i grčenje mišića. Njegove se stabljike koriste u liječenju gubitka kose kao stimulans rasta kose (3).
Studije pokazuju da ekstrakti preslice imaju antioksidativno i antibakterijsko djelovanje. Njihova dekocija djeluje kao diuretik i emmenagog (pospješuje menstruaciju) (4).
Pomaknite se prema dolje da biste pronašli nekoliko zdravstvenih prednosti preslice zasnovanih na dokazima.
Koje su prednosti preslice?
1. Svibanj kontrolira gubitak kose
iStock
Gubitak kose rezultat je složenih hormonalnih interakcija u vašem tijelu. Nekoliko enzima uzrokuje minijaturizaciju folikula dlake. Spojevi koji inhibiraju ove enzime dobro djeluju kao sredstva protiv gubitka kose (3).
Drevna medicina koristila je izvarak stabljika preslice za jačanje kose. Nedavna ispitivanja sugeriraju da njegove stabljike imaju zaštitne učinke za kosu. Utvrđeno je da palmitinska kiselina aktivno sudjeluje u blokiranju enzima (3).
Visoke razine slobodnih radikala također mogu potaknuti opadanje kose. Preslica sadrži antioksidanse poput kvercetina, kempferola i drugih flavonoida koji eliminiraju slobodne radikale iz krvotoka (3).
Skuhajte stabljike preslice i njome operite kosu (nakon hlađenja). To može pomoći u prevenciji infekcija kose (4).
Iznad svega, preslica ekstrakti d O ne uzrokuju nikakve iritacije na svoj folikula i dermalne papile stanice (3).
2. Liječi bubrežne kamence i proljev
Kamen u bubrezima nastaje kada urin ima vrlo visoku razinu kalcija i oksalata. Ako su mali (<5 mm), kamenje može se pere se u mokraći s hidratacije i lijekovima. Mnoge biljke može povećati urin izlaz (diureza) (5).
Preslica se može koristiti za izradu snažnih diuretičkih pripravaka. Čajevi od preslice, maslačka i uva ursi licencirani su kao standardni ljekoviti čajevi za poticanje diureze. Oni povećavaju se izlučivanje kalcija, kalija, oksalat, citrat i iona iz tijela (6).
Također ovu stabljiku korova možete koristiti za liječenje proljeva i edema. Ali doziranje je ključno. Bilje poput preslice može pogoršati kroničnu bolest bubrega i prouzročiti ozljedu bubrega (6), (4).
3. Jača nokte i liječi rane
Primjena ekstrakta / masti od preslice pomaže zacjeljivanju rana. Njegov protuupalni učinak smanjuje intenzitet boli. Stabljike imaju slobodan / nevezan silicijev dioksid koji potiče regeneraciju tkiva na mjestu ozljede (7), (8).
Preslica ima dobre količine vitamina C, kalcija i fenolnih spojeva koji mogu pokazivati antiseptička svojstva. Biljka se također može koristiti za jačanje lomljivih noktiju (7).
Manjak od željeza kod žena uzrokuje namršti i cijepanje noktiju (listanje noktiju). Eksperimenti koji uključuju ekstrakte preslice u ispitanika pokazali su 80% poboljšanje snage noktiju (7).
4. Promovira zdravlje kostiju
Ova je biljka jedna od rijetkih koja ima i kalcij i silicij. Uz kalcija i vitamina D, silicij je bitno za formiranje i rekonstrukciju u kosti. Pravilna prehrana / hrana najbolji je izvor za opskrbu ovim elementom u tragovima (9).
Nakon što je kuhano preslica čaj može pomoći u ranim fazama loma kostiju. To bi također moglo pomoći u smanjenju težine osteoporoze.
Tradicionalna medicina koristi ovu biljku i za liječenje ozljeda vezivnog tkiva. Silicijevog dioksida u preslice pomaže u apsorpciji od kalcija, koji je, sa svoje strane, pomagala kolagena sintezu. Kolagen jača vezivno tkivo, kao i rekonstruira zdravo tkivo oko rana (10), (11).
5. Ima antimikrobno djelovanje
Prema nedavnim istraživanjima i tradicionalnoj medicini, ekstrakti preslice imaju izvrsno antimikrobno djelovanje. Otprilike 50 mg / ml može ubiti bakterije poput Staphylococcus aureus , Staphylococcus epidermidis i Streptococcus pneumoniae (koji uzrokuje upalu pluća) (12).
U ovoj biljci korova identificirano je nekoliko aktivnih molekula. Uključuju anorganske kiseline, fenolne kiseline, flavonoide, alkaloide i hlapljive komponente (13).
Određene vrste Equisetuma također su pokazale protugljivična svojstva. Njihovi ekstrakti mogli bi inhibirati rast vrsta Aspergillus . Korištenje pripravaka na bazi preslice može izliječiti bakterijske / gljivične infekcije i upale izazvane njima (14).
6. Sprječava zgrušavanje krvi
iStock
Vjeruje se da preslica smanjuje agregaciju trombocita. To sprečava stvaranje krvnih ugrušaka u tijelu (15).
Možete ga koristiti za liječenje / prevenciju vanjskih krvarenja, krvarenja iz nosa i rana koje krvare. To može smanjiti kašalj od krvi i pojave menstrualnog ugrušaka (16).
7. Smanjuje upalu i bol
Duga je tradicija korištenja pripravaka od preslice za liječenje upalnih poremećaja. Flavonoidi, fenolne kiseline, triterpenoidi i visoka razina silicija u biljci provode ovu aktivnost (17), (18).
Oni potiskuju aktivaciju pro-upalnih spojeva u tijelu. Studije na životinjama dokazuju pozitivne učinke preslice na reumatoidni artritis i nisu izvijestile o toksičnosti (18), (19).
Aktivne kemikalije biljke također blokiraju proizvodnju kemikalija koje izazivaju bol (prostaglandini). Zbog toga se preslica koristi za liječenje upala bubrega, prostate, mokraćnog sustava i sluznice želuca (čirevi).
Lokalna primjena njegovih ekstrakata ima izvrsne učinke ublažavanja boli. Najbolje djeluje na rane i rane (antinociceptivni učinak) (17), (19), (20).
Te se zdravstvene dobrobiti pripisuju bogatom fitokemijskom profilu. Nije ni čudo što su Grci i Rimljani voljeli ovu biljku korova!
Zar ne želite znati što se nalazi u tim tankim stabljikama preslice?
Pročitajte sljedeći odjeljak!
Koje su aktivne komponente preslice?
Stabljike većine vrsta preslice imaju flavonoide, uključujući kvercetin, izokvercetin, apigenin i kaempferol. Prisutni su i steroli poput ß-sitosterola, kampesterola i izofukosterola (20).
Cinaminske kiseline, kafeinska kiselina, caffeoyl shikimic kiseline, ferulna kiselina i equisetolic kiselina nekoliko fenolne kiseline prisutan u postrojenju (20).
Konjski repovi obiluju silicijevom kiselinom i kalijevim solima (20).
Zbog ovih elemenata u stabljikama preslice imaju znatnu ljekovitu vrijednost (za razliku od ostalih korova).
Kako stavljate ove aktivne molekule u upotrebu? Ili unesite ili primijenite pripravke od preslice.
U nastavku saznajte razne mogućnosti.
Kako koristiti preslicu
- Najjednostavniji (ali ne i najsigurniji) mogućnost korištenja preslice bi jesti na natječaju / mladice. Ovo je prastaro. Međutim, malo se znanstvenika slaže s ovom opcijom.
- Možete isprobati sušene kapsule preslice. Oni su također bogat izvor silicija. Kupite ih ovdje.
- Vrijedno je isprazniti tekuće ekstrakte bez alkohola. Nekoliko kapi ove tinkture možete dodati u vodu, čaj i sok. Slijedite medicinske upute na boci. Kupite ih ovdje.
- Najsigurniji i najistraženiji pripravak je čaj od preslice. Možete ga napraviti od svježeg / sušeni preslica proizlazi ili je spremna za pivo labav Kupi labav čaj ovdje.
Slijedite upute i napravite malu seriju ovog čaja s visokim sadržajem silicijevog dioksida. Pomaknite se prema dolje!
Jednostavan način pripreme čaja / infuzije od preslice
iStock
Što trebaš
- Osušene stabljike preslice: 2-3 žličice / šalica ili rastresiti čaj (koristite predloženu količinu)
- Voda: 3-4 šalice (1 šalica = 250 ml)
- Čajnik / čajnik: mali-srednji
- Zaslađivač po vašem izboru: po ukusu
Učinimo to!
- Postavite vodu da kuha u kotlu / posudi.
- U prazan čajnik dodajte preslicu (1 čajna žličica na svaku šalicu vode; 1 šalica = približno 250 ml).
- Kad je voda spremna, izlijte je na biljku.
- Pustite da se strmi oko 5 do 10 minuta.
- Procijedite čaj u šalice za posluživanje.
- Dodajte potrebnu količinu zaslađivača.
- Uživajte u hladnom zimskom danu!
Koprivu biste zajedno s tim stabljikama mogli koristiti za poboljšanje terapijskog kvocijenta.
Napomena: Unos ekstrakta preslice samo pod liječničkim nadzorom ili liječničkim pristankom. Predoziranje može biti smrtonosno.
Koliko ovog čaja trebate popiti na dan? Postoji li ograničenje potrošnje preslice? Nastavi čitati.
Koja je preporučena doza za preslicu?
900 mg / dan doza podjela osuši rastavić dodatak za četiri dana pokazali nikakve štetne posljedice, prema istraživanjima (16), (21).
to je