Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je jabučna kiselina?
- Koje su blagodati jabučne kiseline?
- 1. Liječi fibromialgiju i CFS
- 2. Jača oralno zdravlje
- 3. Poboljšava zdravlje jetre
- 4. Može liječiti giht
- 5. Dobro tijekom trudnoće
- 6. Može li pomoći u mršavljenju
- 7. Može li vašu kožu učiniti besprijekornom
- 8. Može li poboljšati zdravlje kose
- Koje su namirnice bogate jabučnom kiselinom?
- Koja je preporučena doza jabučne kiseline?
Jabučna kiselina, koja se obično povezuje s jabukama, prirodna je tvar koja se nalazi u voću i povrću. Prilično je koristan za liječenje fibromialgije i sindroma kroničnog umora, a može imati poželjne učinke i na vaše oralno zdravlje. Neke studije sugeriraju da jabučna kiselina nudi i nekoliko drugih blagodati. U ovom ćemo postu pogledati ove prednosti.
Sadržaj
Što je jabučna kiselina?
Koje su prednosti jabučne kiseline?
Koje su namirnice bogate jabučnom kiselinom?
Koja je preporučena doza jabučne kiseline?
Koji su nuspojave viška jabučne kiseline?
Što je jabučna kiselina?
Jabučna kiselina se prirodno nalazi u voću i povrću, a također se proizvodi u našim tijelima kada se ugljikohidrati pretvore u energiju. Prirodni oblik jabučne kiseline naziva se L-jabučna kiselina, a onaj koji se sintetizira u laboratoriju naziva se D-jabučna kiselina. Jabučna kiselina daje kiselkast ili gorak okus koji se obično povezuje s voćem i povrćem.
Proizvodi kemijsku energiju potrebnu za rješavanje tjelesnih nelagoda, proizvodnju energije, opću detoksikaciju i oralnu higijenu. To je samo pregled. Sada ćemo prijeći na detalje u nastavku.
Natrag na TOC
Koje su blagodati jabučne kiseline?
Jabučna kiselina, koja se prvenstveno koristi za liječenje fibromialgije i sindroma kroničnog umora, također jača oralno zdravlje i čisti jetru. Studije pokazuju da također može pojačati energiju.
1. Liječi fibromialgiju i CFS
Shutterstock
Studije su otkrile da jabučna kiselina može pomoći u liječenju boli povezane s fibromialgijom. A posebno je učinkovit kada se uzima u kombinaciji s magnezijem. Kiselina također povećava toleranciju na vježbanje, što inače postaje teško za ljude koji pate od tog stanja. Također se provodi istraživanje kako bi se provjerilo može li niska razina magnezija pridonijeti fibromialgiji (1).
Jabučna kiselina poboljšava ukupnu izvedbu mišića, a to može ublažiti sindrom kroničnog umora (CFS). Kiselina također pojačava razinu energije i poboljšava stanje.
2. Jača oralno zdravlje
Studije pokazuju kako jabučna kiselina može poboljšati kserostomiju ili suha usta. Potiče proizvodnju sline i liječi stanje (2). Proizvodnja sline također smanjuje štetne bakterije u ustima - to znači da jabučna kiselina može poslužiti kao oralni detoks. Što je jedan od razloga zašto se koristi u pasti za zube i vodama za ispiranje usta.
Za izbjeljivanje zubi možete koristiti i jabučnu kiselinu. Djeluje adstringentno i uklanja površinsku promjenu boje. U tu svrhu možete koristiti jagode. Zgnječite nekoliko njih u posudi i dodajte prstohvat sode bikarbone. Nanesite ovu smjesu na četkicu za zube i četkajte nekoliko minuta. Isperite vodom odmah, a zatim isperite usta kako biste zaštitili caklinu. Ponovite to samo jednom u dva ili tri mjeseca. Ne pretjerujte - jer jabučna kiselina može nagrizati vaše zube kao što bi to učinila bilo koja kiselinska hrana.
3. Poboljšava zdravlje jetre
Jabučna kiselina je također učinkovit helator za metale - što znači da se može vezati za otrovne metale nakupljene u jetri i deaktivirati ih. Jabučna kiselina je također poznata po raspadanju žučnih kamenaca - to im omogućuje glatki prolazak kroz mokraću, čime čisti jetru.
Uklanjanje žučnih kamenaca u žučnom mjehuru omogućuje veću proizvodnju žuči i protok žuči, a to smanjuje količinu kolesterola i masti u jetri - i pomaže u preokretanju masnih bolesti jetre.
4. Može liječiti giht
Iako postoji manje istraživanja o tome, neki izvori sugeriraju da se jabučna kiselina može boriti protiv gihta zbog svojih protuupalnih svojstava.
5. Dobro tijekom trudnoće
Shutterstock
Istraživanja su ograničena. Međutim, jedno istraživanje navodi da jabučna kiselina prisutna u voću i povrću može poboljšati apsorpciju željeza - minerala koji je vrlo važan tijekom trudnoće (3).
6. Može li pomoći u mršavljenju
Neki izvori kažu da uzimanje jabučne kiseline može pomoći u razgradnji masti u mišićima. O tome postoje ograničene informacije. Molimo konzultirajte svog liječnika.
7. Može li vašu kožu učiniti besprijekornom
Jabučna kiselina može uljepšati kožu i zagladiti njezinu teksturu - što je jedan od razloga što se koristi kao uobičajeni sastojak krema protiv starenja. Djeluje i kao ovlaživač - zadržava vlagu, održavajući kožu hidratiziranom. U jednoj su studiji stare rane znatno poboljšane nakon nanošenja masti od jabučne kiseline i vazelina.
Također je poznato da kiselina uravnotežuje pH kože. Također može ukloniti nakupine mrtvih stanica - a to izvrsno djeluje u liječenju akni. Nanošenje razrijeđenog jabučnog octa na kožu i ispiranje nakon 10 minuta može vam pomoći. To možete učiniti dva ili tri puta tjedno.
Jabučna kiselina također može liječiti kandidu - premda o tome nema dovoljno istraživanja.
8. Može li poboljšati zdravlje kose
Poznato je da pranje kose jabučnom kiselinom uklanja bakterije i perut. Također može dati vašoj kosi lijep sjaj. Jabučna kiselina neutralizira razinu pH folikula dlake i uklanja naslage prljavštine zalijepljene na kosi.
Također može spriječiti gubitak kose. Jednostavno operite kosu razrijeđenim jabučnim octom (dva ili tri puta tjedno, prije šamponiranja), koji je vrlo dobar izvor jabučne kiseline.
Gotovi smo s blagodatima. Ali kako možete biti sigurni da redovito dobivate blagodati jabučne kiseline?
Natrag na TOC
Koje su namirnice bogate jabučnom kiselinom?
Slijede namirnice i proizvodi bogati jabučnom kiselinom.
- Voće - jabuke su najbogatiji izvori. Ostalo voće uključuje banane, trešnje, grožđe, liči, mango, nektarine, naranče i jagode.
- Povrće - povrće bogato jabučnom kiselinom uključuje brokulu, grah, mrkvu, grašak i krumpir.
- Pića - Uključuju gazirana i negazirana pića, ledeni čaj u prahu, pića s okusom voća te alkoholni jabukovača i vino.
- Medicinski i proizvodi za osobnu higijenu - uključuju pastile za grlo i sirupe za kašalj, pastu za zube i vode za ispiranje usta.
- Ostala jestiva hrana - uključuju tvrde i mekane bombone, žvakaće gume, voćne konzerve i neke pekarske predmete s voćnim nadjevima.
No, preporučujemo da se prvenstveno usredotočite na voće i povrće za svoje potrebe za jabučnom kiselinom. Napici i druga jestiva koja smo spomenuli nisu uvijek zdravi.
Jabučna kiselina je također dostupna i kao dodatak - u obliku praha. Možeš. Ali koliko toga možete uzeti?
Natrag na TOC
Koja je preporučena doza jabučne kiseline?
Doziranje se obično kreće od 1.200 do 2.800 miligrama dnevno. Jabučna kiselina se obično koristi s magnezijem, a u tom slučaju