Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je kaprilna kiselina?
- Koje su blagodati kaprilne kiseline?
- 1. Nudi antifungalne i antimikrobne prednosti
- 2. Može li poboljšati zdravlje kože
- 3. Promovira probavno zdravlje
- 4. Može smanjiti razinu težine i kolesterola
- 5. Smanjuje rizik od rezistencije na antibiotike
- Koje druge namirnice sadrže kaprilnu kiselinu?
- Dodaci kaprilnoj kiselini - koja je doza?
Kokosovo ulje jedan je od najtoplijih trendova u svijetu danas. Od jačanja vašeg cjelokupnog zdravlja do poboljšanja izgleda kože, ona ima razne namjene. A komponenta u ulju koja doprinosi većini njih je kaprilna kiselina. Ali zašto bismo trebali znati o ovoj kiselini? U čemu je tu stvar? Ovaj će članak baciti malo svjetla na to. Nastavi čitati.
Sadržaj
- Što je kaprilna kiselina?
- Koje su blagodati kaprilne kiseline?
- Koje druge namirnice sadrže kaprilnu kiselinu?
- Koji su nuspojave kaprilne kiseline?
Što je kaprilna kiselina?
Kaprilna kiselina jedna je od tri masne kiseline u kokosovom ulju (ostale dvije su kaprinska i laurinska kiselina). Nedavna istraživanja pokazala su da kaprilna kiselina posebno pogoduje probavnom i reproduktivnom sustavu. Kiselina također ima snažna antifungalna svojstva i pomaže u borbi protiv infekcija poput kandide.
Postoje i drugi načini na koje vam ova kiselina može uljepšati život. Provjerimo ih sada.
Natrag na TOC
Koje su blagodati kaprilne kiseline?
1. Nudi antifungalne i antimikrobne prednosti
Kaprilna kiselina izvrsno djeluje u liječenju infekcija kandidom i kvascima. Neke od ovih infekcija uključuju oralni drozd, gljivice na noktima, lišajeve i vaginalne kvasne infekcije.
Studija iz 2011. govori nam kako kaprilna kiselina može biti daleko učinkovitija od Diflucana (antifungalnog lijeka) u liječenju gljivičnih infekcija (1).
Stručnjaci vjeruju da kaprilna kiselina to može postići razbijanjem membrana stanica kandide. Masna kiselina se ubacuje u gljivične membrane i ometa membranu - povećavajući pritom njenu fluidnost i dovodi do eventualne smrti (2).
Kaprilna kiselina, kada se uzima oralno, također smanjuje rast kvasca u probavnom traktu. Također pomaže da korisne bakterije istodobno napreduju. A kako je prirodna, kiselina ne predstavlja nikakav rizik niti uzrokuje nikakve nuspojave kao drugi sintetski antibiotici.
Studije također pokazuju kako kaprilna kiselina može ponuditi antibakterijske prednosti. Kiselina inaktivira štetne bakterije stvarajući oko sebe kiselo okruženje (3).
2. Može li poboljšati zdravlje kože
Antimikrobna svojstva kaprilne kiseline pomažu u liječenju kožnih infekcija. Jedna od takvih infekcija je dermatofiloza, bakterijska infekcija koja rezultira bolnim i suhim krastama. Zahvaljujući antimikrobnim svojstvima kiseline, ona može ubiti bakterije koje žive u koži i pomoći u liječenju stanja.
Kaprilna kiselina također može pomoći u borbi protiv akni. Tajvanska studija pokazuje kako antimikrobna svojstva kiseline mogu pomoći u borbi protiv akni (4).
3. Promovira probavno zdravlje
Shutterstock
Protuupalna svojstva kaprilne kiseline mogu pomoći u liječenju upalnog poremećaja crijeva, bolne probavne bolesti (5). Ovo stanje obično uključuje unutarnju upalu i bakterijske infekcije - obje se mogu liječiti kaprilnom kiselinom.
Studije također sugeriraju da masne kiseline srednjeg lanca, poput kaprilne kiseline, potiskuju lučenje upalnih enzima. To pomaže u liječenju teških probavnih tegoba poput Crohnove bolesti, nadutosti i krvarenja (6).
Masne kiseline srednjeg lanca također štite epitel, što je prva obrambena linija crijeva.
4. Može smanjiti razinu težine i kolesterola
Ovdje je potrebno više istraživanja - u smislu gubitka kilograma. Postojeće studije navode da kaprilna kiselina može smanjiti razinu grelina u serumu (grelin je hormon koji se luči u želucu i odgovoran je za povećani apetit) (7).
A s obzirom na to da je kaprilna kiselina masna kiselina srednjeg lanca, može pomoći u smanjenju ukupnog kolesterola. Studija iz 2006. godine pokazala je da je unos ulja triglicerida srednjeg lanca imao relativno nižu razinu kolesterola (8). To može dovesti do smanjenog rizika od nakupljanja kolesterola u aorti, čime se sprečavaju bolesti srca.
5. Smanjuje rizik od rezistencije na antibiotike
Otpornost na antibiotike sve je veći problem - gdje se mikrob opire antibiotičkim lijekovima koji su nekoć uspješno liječili mikrobe. Kaprilna kiselina može smanjiti rizik od rezistencije na antibiotike. U studiji bi kiselina mogla smanjiti pet različitih vrsta bakterija u kontaminiranom mlijeku, uključujući opasnu E. coli (9).
To su načini na koje kaprilna kiselina može optimizirati vaše zdravlje. Dakle, koja hrana sadrži ovu kiselinu? Kokosovo ulje je jedno od njih. Bilo koja druga hrana?
Natrag na TOC
Koje druge namirnice sadrže kaprilnu kiselinu?
Osim kokosovog ulja, drugi izvori kaprilne kiseline uključuju punomasno kravlje mlijeko, mlijeko od palminog voća, maslac od kikirikija, pa čak i majčino mlijeko. No, mi preporučujemo kokosovo ulje za kaprilnu kiselinu jer je to najbogatiji izvor.
Najbolji način za uzimanje kaprilne kiseline je unošenje kokosovog ulja ili njegovo nanošenje na kožu. Možete započeti dodavanjem žličice kokosovog ulja (ili manje) u svoju prehranu. Možda ćete ga htjeti dodati i drugim receptima.
Ili možete ići na dodatke kaprilne kiseline.
Natrag na TOC
Dodaci kaprilnoj kiselini - koja je doza?
Provjerite kod svog liječnika. Izvori sugeriraju da kaprilna kiselina može biti daleko učinkovitija u kapsulama nego u tekućem obliku. To je zato što kapsule polako otpuštaju kiselinu u krvotok tako da dospijevaju u crijevni trakt bez ikakvih nuspojava.
Govoreći o doziranju, br