Sadržaj:
- Comfrey: Detaljno
- Koje su prednosti Comfreyja?
- 1. Ubrzava zacjeljivanje rana
- 2. Ublažava bolove u leđima
- 3. Hidratizira i popravlja kožu
- 4. Jača zdravlje kostiju
- 5. Može imati učinke protiv raka
- Biokemijski sastav gaveza
- Je li Comfrey otrovna za vaše tijelo? Koji su nuspojave?
- Kako koristiti gavez? Gdje to kupiti?
- Kako napraviti gavez čaj
- Koja je preporučena doza gavezovca?
- U sažetku
Primjena Comfreyja u medicini datira iz doba starih Grka i Rimljana. Korijeni i zračni dijelovi ove biljke koristili su se u drevnoj medicini za liječenje uganuća, artritisa, probavnih smetnji i kožnih bolesti (1).
Prisutnost jedinstvene biokemije nazvane alantoin čini ovu biljku moćnim regeneratorom tkiva. Međutim, visoka razina druge skupine jedinstvenih fitokemikalija (alkaloida) u gavezu može uzrokovati oštećenje organa i rak. Dakle, je li gavez siguran za vas? Što kažu istraživači o korištenju ove biljke? Koja je presuda?
U ovom ćemo članku istražiti odgovore na ta pitanja, zajedno s nekoliko drugih.
Comfrey: Detaljno
iStock
Gavez ( Symphytum officinale) je biljka koja pripada obitelji Boraginaceae . Biljka se uzgaja kao ljekovita biljka od 400. pne u Europi i Aziji (1), (2).
To je prvenstveno prehrambena i krmna kultura. No, istraživanja su dokazala svoja terapijska svojstva. Zapravo su stari Grci, Indijanci i Rimljani gavez koristili za zaustavljanje jakih krvarenja, liječenje bronhijalnih problema i liječenje slomljenih kostiju (1).
Gavez od gaveza koristio se za liječenje vanjskih rana. Ispijanje čaja moglo bi izliječiti unutarnje tegobe.
Dijelovi biljaka imaju aktivne biokemijske kemikalije, poput alantoina, rozmarinske kiseline, polisaharida, alkaloida, saponina itd. Te su molekule odgovorne za ublažavanje boli, zacjeljivanje rana i protuupalno svojstvo gaveza (1), (2), (3).
Međutim, suvremena istraživanja pokrenula su zabrinutost zbog sigurnosti ove biljke. Prije nego što dođemo do toga, pogledajmo na brzinu dokazane blagodati gavezovine. Prijeđite prstom prema gore!
Koje su prednosti Comfreyja?
Gavez liječi rane, bolove u mišićima, opekline, čireve, prijelome i upale. Ubrzava oporavak od takvih ozljeda zbog svojih biokemijskih sastojaka.
1. Ubrzava zacjeljivanje rana
Lišće i drugi zračni dijelovi gavez imaju snažna svojstva zacjeljivanja rana. Kada se primjenjuju lokalno za 2-3 dana, rane pokazuju brže početno smanjenje (3).
Istraživanja pokazuju da porast u kolagen depozita (oko 8%) na tretiranom mjestu. Također, aktivna Biochemicals smanjiti na migraciju (infiltracije) od proupalnih komponente na pogođeno mjesto (4).
Prema laboratorijskim ispitivanjima, uljno-vodena emulzija listova gaveza najučinkovitiji je tretman za otvorene rane (4).
2. Ublažava bolove u leđima
Shutterstock
Bolovi u gornjem i donjem dijelu leđa prevladavaju. To narušava funkcionalna kretanje i kvalitetu života u pogođenim pojedincima. Bol / bol ove prirode tipična je i izazovna za liječenje jednim potezom (5).
Uobičajeno, ne-steroidnih protu-upalnih lijekova (NSAID) se daju upravljanje boli. Većina je dobro prihvatila ovaj pristup. Biljni lijekovi također su pokazali usporedive rezultate (s diklofenakom) u liječenju akutnih bolova u leđima. Bilje poput gaveza može zamijeniti NSAID u alternativnom pristupu (5), (6).
Nekoliko laboratorijskih ispitivanja pokazuju značajnu razliku između ispitanika koji se liječe gavezom i onih koji nisu. Utvrđeno je da gavez smanjuje intenzitet boli za oko 33% u samo prvih sat vremena liječenja (5), (6).
Međutim, učinak topikalnih pripravaka gavez treba više istražiti (5).
3. Hidratizira i popravlja kožu
Ekstrakt korijena gavez ima aktivne spojeve. Uključuju alantoin, rozmarinsku kiselinu, kofeinsku kiselinu, polisaharide, sluz i proteinske komplekse. Alantoin potiče na proliferaciju zdravih stanica. Stoga može ukloniti ožiljke i mrlje na koži (6), (7).
Rosmarinska kiselina i kofeinska kiselina inhibiraju sintezu proupalnih spojeva. Polisaharidi i sluzi hidratiziraju i vlaže vašu kožu. Oni hlade vašu kožu smirujući živčane završetke (6), (7).
Stoga ovaj ekstrakt liječi čireve i iritaciju. Otprilike 5-10% ovog ekstrakta moglo bi učinkovito smanjiti oštećenja kože izazvana UV zrakama (crvenilo, opekline od sunca itd.). Kreme sa sastojcima gaveza koriste se za liječenje uboda insekata i bolnih vrenja (apscesi, furunkuli, karbunuli) (3), (6), (8).
4. Jača zdravlje kostiju
Tradicionalna praksa koristi čaj i ekstrakt korijena gavez ( Symphytum uplandica ) za promicanje zacjeljivanja prijeloma kostiju i uganuća. U flasterima i oblogama upotrebljavao se za postavljanje i liječenje slomljenih kostiju, dajući mu tako naziv "pletena kost" (9), (10).
Pokazalo se da homeopatski pripravci ove biljke (6CH) povećavaju gustoću kostiju u ispitanika. Gavez također može liječiti oticanje oko koštanih i titanovih implantata (11).
Gavez se također izvana primjenjuje za liječenje upale koštanih zglobova. Daljnjim istraživanjima gavez se može primijeniti za liječenje kroničnih bolesti kostiju poput reumatoidnog artritisa i osteoartritisa (12).
Trivia Vrijeme!
- Protuupalna svojstva gaveza mogu pomoći u liječenju probavnih, respiratornih i drugih upalnih poremećaja (uključujući čireve, giht i bolesti iritabilnog crijeva) (13).
- Ali, znanstvene studije još nisu pokazale zelenu zastavu. Gavez može imati štetne učinke na vaše zdravlje. Njegova uporaba kao glavno protuupalno sredstvo možda nije dobra ideja (13).
- Aktivni sastojak ove biljke, alantoin, moćan je stimulator rasta. Ekstrakte gaveza možete pronaći u proizvodima za njegu kože, kose i zubi (14).
- Ali djelotvornost ekstrakta alantoina bogatog gaveža u usporedbi s čistim alantoinom još se proučava. Nema dovoljno podataka da se dokaže sigurnost gaveza u kozmetičkoj primjeni.
- U optimalnim koncentracijama, ova se biljka može uključiti u veterinu. Obloge od gaveza, flastere i druge pripravke možete koristiti i na životinjama (1).
5. Može imati učinke protiv raka
Istraživanje povezuje gavez s nekoliko karcinoma. No, nedavna su ispitivanja pokazala ekstrakt protiv karcinoma. Ekstrakti također imaju snažne antioksidativne, protuupalne i imunitetne učinke (15), (16).
Aktivne molekule gaveza mogu izazvati staničnu smrt u kanceroznim stanicama prostate, jetre i krvi. Oni se također miješaju u kritične faze razvoja raka, poput diobe stanica i angiogeneze (15), (16).
Štoviše, ekstrakti gaveza nisu pokazali toksičnost kod ispitanika u ovim ispitivanjima. Ostaje misterij kako gavez uspijeva biti kancerogen, a opet liječi / upravlja određenim karcinomima. U tijeku su istraživanja kako bi se razumio ovaj dvostruki mehanizam (15), (16).
Prema eksperimentalnim podacima, takve su koristi zbog jedinstvenog fitokemijskog profila gaveza.
Njegovi korijeni, lišće i drugi dijelovi sadrže različite količine polifenolskih komponenata. Saznajte više o tim komponentama u sljedećem odjeljku.
Biokemijski sastav gaveza
Korijen gaveza obiluje alantoinom i sluzi koja je napravljena od molekula fruktoze i glukoze. Rosmarinska, kafena i klorogenska kiselina identificirane su u kemijskim analizama. Prisutnost saponina, terpenoids i alkaloida je također prijavljena (3).
U Listovi su također rezervat alantoin i alkaloida. Alkaloidi su u posljednje vrijeme dobili veliku pozornost znanstvene zajednice (17).
Eksperimenti na ekstraktima korijena i lišća gavezine otkrili su da ove aktivne molekule (alkaloidi) mogu uzrokovati rak.
Stoga se divlji ili uobičajeni gavez smatra otrovnim / nesigurnim za ljude (i životinje). Čitajte dalje kako biste detaljno upoznali nuspojave gaveza.
Je li Comfrey otrovna za vaše tijelo? Koji su nuspojave?
Zbog prisutnosti pirolizidinskih alkaloida, gavez se smatra neprikladnim za gutanje kod ljudi (posebno oralnim putem).
U lišće i korijenje od Gavez posjeduju symphytine, symlandine i echimidine, koji čine jedinstveni skup pyrrolizidine alkaloida. Kronično uzimanje ovih molekula uzrokuje toksičnost jetre, bolesti bubrega, hipertenziju i kožne alergije (13).
Štoviše, nekoliko slučajeva pokazuje kancerogena svojstva (gavez) gaveza (12).
Takvi učinci čine gavez i njegove ekstrakte nesigurnim za trudnice i dojilje (17).
Neke zemlje, poput Njemačke, Velike Britanije i Kanade su ili zabranjene ili ograničene uporabe ove biljke u medicini / tretmana.
Američki biljnih proizvoda Association preporučuje gavez se koristiti samo izvana. U 2001. godini, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) savjetuje prehrambene dopuniti proizvođači za uklanjanje Gavez proizvoda s tržišta (12).
Međutim, sigurnost gavezije ostaje neodlučena. Neke zemlje do danas nemaju ograničenja u korištenju gaveza.
Također možete pronaći Gavez dodatke u raznim oblicima na internetu i na tržištu.
Pročitajte sljedeći odjeljak kako biste saznali kako doći do ovih proizvoda.
Kako koristiti gavez? Gdje to kupiti?
Gavez je najbolje koristiti lokalno. Oralna konzumacija možda neće biti korisna za vaše zdravlje zbog prisutnosti alkaloida i drugih otrovnih fitokemikalija.
Kreme za ublažavanje boli (kupujte ovdje!), Kozmetički losioni, masti (kupujte ovdje!), Ulja (kupujte ovdje!), Biljni ulog (kupujte ovdje!) Itd. Uobičajeni su proizvodi od gaveza.
Također je dostupan i bez recepta (OTC) kao lijek protiv uganuća, rana, posjekotina, osipa i tako dalje.
Čaj od gaveza popularan je proizvod ove biljke. Možete skuhati suho lišće gavez kako biste napravili terapeutski čaj za koji je poznato da ublažava bolove u kostima.
Kako napraviti gavez čaj
- Dodajte 1-2 žličice suhog lišća gavez u čajnik.
- Listove prelijte s 1–1½ šalice kipuće vode.
- Pustite da strmi 10-20 minuta.
- Procijedite u šalice za posluživanje i pijte toplo.
S obzirom na štetne učinke ove biljke, postoji li preporučena doza čaja / ekstrakta od gaveza? Pomaknite se prema dolje da biste saznali.
Koja je preporučena doza gavezovca?
Ako je to čaj od gavez, podijelite ga u male doze. Uzmi ga četiri puta dnevno (10).
Ako se radi o tinkturi, koristite 5-20 kapi četiri puta dnevno. Koristite samo svježe izrađene obloge od suhog ili svježeg lišća gavez (10).
Također morate imati na umu trajanje liječenja. Dugotrajna upotreba gaveza stvorila bi štetne učinke zbog otrovnih alkaloida.
Umjesto toga, pokušajte koristiti ekstrakte bez PA (pirolizidin alkaloidi). Ili potražite gavezove proizvode koji sadrže manje od 10 µg ovih alkaloida. Oni bi bili unutar / ispod njegove dnevne granice (3).
U sažetku
Gavez je tradicionalni lijek za slomljene kosti, uganuće gležnja, otvorene rane i bolna leđa. Drevni Rimljani zaklinjali su se njenim oblogama, mazivima, kremama i čajevima za liječenje kroničnih bolesti.
No, znanstvenici su identificirali aktivne molekule u Gavez koji mogu uzrokovati rak i l ozljede Iver. Stoga je